Sohbet Konuları

Sohbet Konuları Nelerdir

Sohbet konuları; konusuna, yerine, zamana, bulunulan ortama, kişilerin statü ve konumuna göre farklılıklar gösterir. Kendimden örnek verecek olursam, yaklaşık 4 aya yakın bir süredir canlarsohbet.net sitesine makaleler yazmaktayım. Bundan önce değişik sitelerde makaleler yayımladım, yazdım çizdim, okuyucuya bir şeyler anlatmaya çalıştım. Anlattıklarım elbette sizlerin ne anladığına bağlı olarak değişiklik gösterdi. Kimileri demek istediklerimi anladı, kimileri ise sadece yüzeysel bazı anlamlar, sonuçlar çıkarttı. Dikkat ederseniz, sizlere anlattığım konularda samimi bir dil kullanarak şahsi görüş ve fikirlerimi, analizlerimi beyan etmeye çalıştım. Bazen sizler karşımdaymışsınız gibi senli benli muhabbetlere girdim. Yazılarım tamamen özgün ve özentiden uzak oldu. Basmakalıp kelimeler veya yabancı terimler kullanarak sizlerin kafasını bulandırmamaya çalıştım. İşte bu anlattığım olaya genel manada sohbet denilmektedir.

Sizlere arz ettiğim konuların derinliklerine inmemeye çalıştım. Sizler de takdir edersiniz ki; ne kadar derine insem, konunun anlaşılması o kadar zor olurdu. Yazılarımda anlattığım konuların hiç bir bilimsel dayanağı yoktur, hiç bir akademik çalışmaya bağlı olarak hareket etmedim. Benim yaptığım işi kısaca özetleyecek ve örnek verecek olursak, gazetelerin köşe yazarları gibi sizlerle samimi bir iletişim kurmak istedim.

Sohbetin Özellikleri Nelerdir ?

Sohbetin özelliklerinden en önemlisi gündemdeki konuların işlenmesidir. Şu anda sohbet siteleri için makale yazdığımdan, yazılarım genellikle bu doğrultuda tecelli etmektedir. Sohbetlerimde bazen sizlerin anlayışına sığınarak amiyane tabirler kullanırım. Halk arasında söylenen özlü sözler veya ata sözleri de dayanaklarım arasındadır. Bazen geçmiş günlerden, hatıralardan, yaşanmış olaylardan dem vururum. Sohbet konuları yukarıda da belirttiğim gibi farklılıklar gösterebilir. Genel anlamda sohbet çeşitlerini seçerken, toplumu ilgilendiren konuları seçmeye gayret ederim. Kurduğum cümleler,  halk arasında konuşulan sade Türkçe dilini kapsamaktadır. Yazılarımda Türk Dil Kurumu’nun belirlediği kurallara pek uyduğum söylenemez. Genel olarak devrik cümleler kullanırım. Bazen sizler yanımdaymışsınız gibi sorular sorar, sorduğum soruların cevaplarını kendim vermeye çalışırım.

Konusuna Göre Sohbet Türleri Nelerdir?

  1. İslami sohbet; islami konuların konuşulduğu, İslam konusunda yetkin bir kişinin anlattığı, diğer katılımcıların bir adap ve erkan içerisinde, huşu içinde dinlediği sohbetlerdir. Bu sohbetlerden manevi hazlar ve dereceler elde edilmesi umulur.
  2. Ayaküstü Sohbetler; Birbirini tanıyan bir veya bir kaç kişinin gündeme dair konuları kısaca ele alıp gevezelik yaptığı sohbetlerdir.
  3. Random Sohbet; tamamen internet yani sanal dünyaya ait sohbetlerdir. Gündelik hayatta bu türlü bir sohbetten bahsedilemez.
  4. Koyu Sohbet; Bir konu hakkında derinlemesine muhabbet etmek, bu muhabbetten tarafların faydalanması umulur.

Sohbet çeşitlerini bu örneklerle çoğaltabiliriz. Başka bir makalede görüşmek üzere iyi akşamlar.

karizma_ 190

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *