Sohbet Ortamı

Sohbet Ortamı Nedir?

Sohbet ortamı, chat ortamı, muhabbet ortamı gibi bir çok kelime mutlaka duymuşsunuzdur. Fakat bir çok kişi bu terimleri tam olarak anlayamamakta, sapla samanı birbirine karıştırmaktadır. Sohbet ortamının asıl olarak kullanıldığı yerler gerçek hayatta dini konuların konuşulduğu alanlardır. İslam konusunda yetkin birinin, bir alimin veya bir büyüğün konuştuklarını dinlemek amacıyla toplantı tertip edilir. Bu sohbet ortamlarını ilk defa düzenleyen yani tertip eden kişi; Peygamber Efendimiz (S.A.V.) ve onun arkadaşlarıdır. Bunlara kısaca “Sohbet Ehli” denir. Çünkü efendimiz arkadaşlarını bu meclislerde yetiştirmiş ve onları “Gökteki Yıldızlar” olarak isimlendirmiştir.

Sohbet Ortamında Ne Konuşulur?

Sohbet ortamı sadece boş ve malayani şeylerin konuşulduğu bir meclis değildir. Bu tür ortamlarda faydalı bilgilere yer verilir. Bu meclislerde bir takım manevi tecelliler zuhur eder, konuşanlar bu ortamdan büyük bir haz alır ve faydalanır. Tasavvufi anlamda insan yetiştirme yöntemi bu tür sohbetler ile mümkün kılınmıştır. Sohbetler saygı ve sevgi ortamı ile bütünleşir. Karşılıklı kalblerden birbirine akış sağlanır, boş bir kaba nasıl su dolarsa, boş bir kalbe de tecelliler dolmaya başlar.

Bu nedenlerden ötürü, boş muhabbet yapan insanlarla değil de, mümkün olduğunca ALLAH dostlarının olduğu sohbet ortamlarına girilmelidir. Çünkü iyilerle muhabbet etmek ne kadar faydalı ise, kötülerle sohbet etmek ve onların hallerini giyinmek de o derece zararlıdır. Bu sebeple ister sanal chat siteleri olsun, ister gerçek hayatta olsun boş muhabbetin olduğu yerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Fakat günümüzde üzülerek müşahade ediyoruz ki; cep telefonları ve internet tutkusu, bizlere kötü ortamlarda gezmeyi kolaylaştırmıştır. Sohbetin önemine vurgu yapan Mevlana Celaleddin Rumi iyi ve kötülerle birlikte olmanın etkilerini mevsimlerle mukayese ederek şöyle izah etmiştir.

“Sohbet vardır keskin bir kılıç gibidir. Bostanı, ekini kış gibi kesip biçer. Sohbet vardır İlkbahara benzer, her tarafta çiçekler açar, sayısız meyveler verir.”

Chat Ortamı Nedir?

Chat ortamı kelimesi yukarıdaki sohbet ortamı kelimesine benzese de, genellikle sanal chat siteleri bağlamında kullanılır. Bu doğrultuda Canlarsohbet.net sitesi insanların tanışıp kaynaşması için tesis edilmiş bir platformdur. Girişte herhangi bir ücret ödemeden, herhangi bir uygulama indirmeden, bot ve spama takılmadan rahatlıkla chat yapabilirsiniz. Canlarsohbet.Net sitesi henüz yakın tarihte kurulmuş olmasına rağmen online arkadaş edinebileceğiniz rahat bir ortamdır. Yabancı ve yerli kullanıcıların aynı anda giriş yaptığı sitemizde flört ve arkadaşlık olanaklarından parasız olarak faydalanabilirsiniz.

Diğer Konularımız

karizma_ 250
Yorumlar

8 yorum bulunmaktadır. “Sohbet Ortamı

  1. Kara emegine sağlık degerli dostum

  2. Kara emeğine saglik

  3. Kara kalemine saglik

  4. Seni canlarsohbette gormek guzel Kara

  5. Emegine yuregine saglik Kara

  6. Aramiza hosgeldin Kara

  7. Kara emegine saglik

  8. Kara emegine saglik degerli dostum

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *