Küfürlü Konuşma Hastalığı

Küfürlü Konuşma Hastalığı Hakkında Analizler

Küfürlü konuşma hastalığı hakkında hem gündelik hayatta hem chat siteleri içerisinde sıklıkla rastladığımız durumlara değinmek kaçınılmaz oldu. Küfürlü konuşmak bir hastalık mıdır ? Evet bana göre bir hastalıktır. Peki sen kimsin ? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ben de mesleğim gereği binlerce insanla karşılaşmış, mülakat yapmış, bazen sorgulara katılmış bir insanım. Bir psikolog kadar insan davranışlarına hakimim. Yani bir insanın gözüne baktığım zaman gözlüğünün çapını ölçecek kadar.

Özellikle gündelik hayatımızda genç kesime mensup bireylerin küfürlü muhabbetlerini duyunca rahatsız oluruz. Bu küfürlerini bir de o çirkin ve yüksek sesle yaptıklarını, insanların dikkatini çekmek için ayağı yanmış kedi gibi bağırmalarını işitiriz. İşte geleceğimizi emanet edeceğimiz bu güruh, etrafında çocuk, kadın, ihtiyar olduğuna hiç dikkat etmeden en galiz küfürlerini savururlar.

Küfürlü Konuşma Hastalığı

Küfürlü Konuşma Hastalığı

Chat Siteleri İçerisinde Küfürlü Konuşma Hastalığı

Chat siteleri içerisinde yuvalanmış küfürbaz gruptan bahsetmek, onları da konuya dahil etmek benim için kaçınılmaz oldu. Küfür dilini kullanan bu kişiler özellikle ingilizce ve etkileyici nickler (rumuzlar) kullanırlar. Bunların çoğu toplumdan soyutlanmış, sürekli bilgisayar başında oturan, annesinin getirdiği üzümlü keki yerken bile suratlarına bir savaşçı edası takınan tiplerdir. Ben bir çok chat sohbet sitesinde admin (yönetici) olarak bulundum. Buralarda kendini bilmez adminlerin kadınların olduğu bir platformda küfürlü yazışmalarına tanık oldum. Çoğunu bu konuda ikaz etmeme rağmen, yine kötü olan ben oldum.

Küfürlü Konuşmakla İnsan Deşarj Olabilir mi ?

Küfürlü konuşan insanların genelde deşarj olmak için bu yola başvurduklarını ifade ettiklerini görmekteyiz. Küfür etmeyi cazip hale getirmek için sığındıkları içi boş bir yalandır. Bu insanlar genelde küfür ettiklerinde, kendilerini diğer insanlardan daha üstün ve saygın zannederler. Oysa ki bunların yaptığı sadece ve sadece kelime israfıdır, laf kirliliğidir, toplumun yaşam kalitesini bozmaktır, toplumları yaşanamaz hale getirmektir.

Küfrün Yaygınlaşmasına Yol Açan Etkenler Nelerdir ?

 1. Bazı filmler ve adına stand-up denilen gösterilerde sarf edilen küfürlü sahnelerin oldukça fazla olmasıdır. İnsanlar küfür duyduğunda hoşnutsuzluk göstermesi lazımken, bir beygir edasıyla ağızlarını yaya yaya kahkaha atmaktadırlar. Recep İvedik’in çevirdiği filmlerde ve Cem Yılmaz’ın gösterilerinde bu tür küfürleri ve müstehcen konuşmaları rahatlıkla görürüz.
 2. Futbol müsabakalarında bol bol küfür edip kendimizce deşarj olduğumuzu sanan garip bir toplumuz. Dışarıda rastladığımız kelli felli, yaşlı başlı insanların bile rakip takım oyuncularına, hakeme, hatta kendi takım oyuncularına küfürler savurmasını ağzımız açık seyrederiz.
 3. Vatani görev esnasında, özellikle acemi eğitim döneminde sarf edilen ve masum gibi gösterilmeye çalışılan küfürler vardır. Bu küfürleri edenler genelde üst rütbeye mensup şahıslardır. Günyüzü görmemiş küfürler bir makinalı tüfek gibi ard arda sıralanır. Karargah ve kurumlarda görev yapan bir çok subayın küfürlü konuşmayı bir metod olarak kullandıklarını ben bizatihi gördüm ve yaşadım. İsminin baş harfleri H.Z.K. olan bir Alay komutanımız bir brifing esnasında bolca küfür etmiş daha sonra “İçerde Bayan Personel Var mı?, Yok Komutanım” cevabını alınca, ettiği küfürlerin mantıklı olduğunu belirtmek için “Neden Küfür Ettim? Çünkü Kalıcılığı Sağlansın, Akıllarda Kalsın Diye!” söyleyerek bu çirkinliği mübah hale getirmeye çalışmıştır.
 4. Özellikle küfürbaz bir babanın çocukları da mutlaka küfürbaz olacaktır. Çünkü genç beyinler, babalarını kendilerine bir idol, bir örnek olarak aldıklarından babanın yaptığı küfürler onlara normalmış gibi görünmektedir.
 5. Siyasi partilere mensup, millet iradesiyle seçilerek meclise gitmiş şahısların da zaman zaman küfürlü konuşmalarına şahit olmaktayız. “Anasını” diyerek başlayan ve devam eden küfürler ve çirkin konuşmaları kendine huy edinmiş insanları görünce hayretler içerisinde kalıyoruz.

Küfür Etmek İnsanı Rahatlatır mı ?

Küfür etmek ilk başlarda rahatlatır gibi görünsede, insanların gönlündeki kin, nefret, gadap v.b. olumsuz duyguları artıracaktır.

Küfür etmenin insanı deşarj ettiği, strese iyi geldiği kocaman bir yalan ve efsanedir. Geçmiş dönemlerde bazı kendini bilmez psikologların stres atmak için küfür edilmesi gerektiği önerisi son derece yanlıştır. Küfür etmek stresi artıran bir tetikleyici unsurdur.

Sonuç ve Özet

Küfürlü konuşan insanlara dikkat ettiğimizde karşı tarafa mesajlarını anlatmada zorluk çektiklerini, küfür etmeyi tamamlayıcı bir unsur olarak kullandıklarını görürüz. Sözlerini karşı tarafa net olarak iletemeyenler, kelime hazinesi dar olanlar bu yöntemi kullanırlar.

Yine çocuklara dikkat çekmek istiyorum. Ebeveynleri küfürlü konuşan çocukların şansı kesinlikle yoktur. Onların taze beyinleri her şeyi kayıt altına alır. Sizden hiç bir küfür duymadığı halde çocuğunuz velevki bir küfür ortaya atarsa, ani bir tepki göstermek yerine bu küfürün anlamını bilip bilmediğini anlayın. Çocuk büyük ihtimalle bir filmde, televizyonda, veya arkadaşından duymuş olabilir. Çocuğa siniri ifade etmenin başka yollarla mümkün olabileceğini, küfürden kaçınması gerektiğini uygun bir dille söyleyin.

“Vay Efendim Sen Nasıl Küfür Edersin” diyerek hasbel kader çocuğunuza bir şamar atarsanız, artık o çocuktan hayır beklemeyin. Bu davranış şekli son derece sakattır, şiddet yoluyla çocuğun hiç bir hareketini engelleyemezsiniz, sadece onun size öfke duymasını, hırçın bir karaktere bürünerek asi bir fert olmasını sağlarsınız. Sohbet odaları ekibinden ben KaRa, bu gün nasibimize “Küfürlü Konuşma Hastalığı” başlıklı konuyu işlemek düştü. Umarım beğenirsiniz.

karizma_ 259
Yorumlar

8 yorum bulunmaktadır. “Küfürlü Konuşma Hastalığı

 1. öncelikle tesekkurederim güzel konu yine bulmussun ben küfür karşıyım hoş bir davranış değil bunu sanalda realde yaşıyoruz küçücük çocuklarımız agzinda bile çıkıyor önüne geçemiyoruz malesefki

 2. Sevgili Kara yine can alici bir noktaya deginmissin beynine yuregine kalemine saglik. Eskinin insani nasildi bilmiyorum, ama gunumuz insani her seyiyle bir baska. Konusma dusunme tembeli bana gore. Elindeki telefona guvenen, her seyi ondan bekleyen, hic bir fikri olmadan futursuzca her konuya dalan, bildik gecinen, yetmedigi yerde de kufurle kendini gostermeye calisan bir nesil ile karsi karsiyayiz. Okumaktan ote, bir seyleri ogrenmek meraki bile olmayan hep bir beklenti icinde olan ama bunun icin hic bir caba gostermeyen cahil bir nesil.. Egitim evde ogretim okulda deniliyor, tabiki buna katiliyorum ama bugun ebeveynler vede ogretmenler bicare durumda. Soyleneni duymayan dinlemeyen istemeyen bir nesil.. Ama siddet ofke kin onda var bende neden yok dusuncesi icten ice yiyip bitiriyor genclerimizi.. Bunun da disa vurmasi ya vurma kirma yada kufur. Kadinlarimiz bile bir erkek gibi sovebiliyor bugun, hemde hic cekinmeden, ben ne yapiyorum kime ne ile ornek oluyorum diye dusunmeden. Cocuk ilk kelimelerini evde ogrenir. Evde duymasa bile kresten eve gelen bir cocuk ki en fazla 5 yasinda babasina annesine bu ne demek diye soruyor. Cunku birinden duymus merak icinde bilmek cocugun hakki anlatmak ta anneye babaya dusuyor, gelde hakkiyla bunu cocuguna anlat.. Kendine guvenemeyen kelimeler ile kendini anlatamayan bosluguda kufur ile dolduran, kendini kufur ile on plana cikarmaya calisanlar.. Dikkat edin cocuklarimiza goz kulak akil hocasi olalim, bunlarlarla ornek olmiyalim onlara. Yarin hesabini veremeyecegimiz bir dunya ile onlari yalniz birakmayalim. Ne ekersen onu bicersin atasozunu de akillardan hic cikarmayalim. Gurur duyacak cocuklarimizla hayirli gunler hepimize..

 3. Sevgili Kara emeğine yüreğine sağlık Acayip güzel bir konuyu işlemişsin Seni tebrik ediyorum ben de küfüre karşı hiç hoş bakmıyorum hakikaten ve erkek gibi küfür eden kadınlarda gördüm her cümlenin başına küfür koyan erkeklerde gördüm hatta beraber çalıştığımız bir arkadaşımız vardı her cümlenin başına küfür koyardı bir öğretmene bana hiç yakıştıramazdım ve inanın öğretmenler odasına hiç gitmezdim bir gün bunları arkadaşıyla sohbet ederken gördüm yanlarındayım acayip acayip bir şekilde küfür ediyordu ve dedim ki ya siz Sen hiç mi Utanmıyorsun bir bayan var ve ne dediğini farkında bile değilsin. İnanın ki o gün ağladım çok zoruma gitti ve o arkadaşlarla bir arada olmamaya karar verdim. Çünkü onlar küfürlü konuştukça beni sinirlerim bozuluyordu Ben babamdan hiç Böyle küfürler duymamıştım eşimden de duymamıştım belki ediyorlardı ama ben duymamıştım Çok zoruma gidiyordu yıllar sonra o adamı andım hiç onu almak istemezdim doğrusu Neyse ellerine sağlık sevgili Kara

 4. Emegine sağlık KaRa

 5. Yüreğine sağlık KaRa

 6. Kufur efen insan acizdir

 7. Kufur bazen rahatlatir ama her ortamda edilmez

 8. Kufur etmek ayip bir davranis

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *