Yazılı Dini Sohbetler

Yazılı Dini Sohbetler

Yazılı dini sohbetler vasıtasıyla, bir çok insanın chat sitelerinde kız/erkek arkadaş arayışına girdiğini endişeyle takip etmekteyiz. Canlarsohbet.net sitemize giriş yapan bir çok insan, online sohbetlerimizi arkadaş bulmak veya çeşitli konularda sohbet etmek için kullanmaktadır. Bunlardan bazıları ise islami sohbet yapmayı tercih ediyor. Bu sohbetler esnasında ister istemez kadın/erkek yakınlaşmaları tecelli edebiliyor. Bazıları ise gelecekte olası eş veya koca adayını arıyorlar. Bu konuyu islami açıdan incelemek ve mahzurlarını ortaya maddeler halinde dökmek benim için elzem oldu.

1- Yüce dinimiz islam; erkek ve kadınların birbirlerine aşk dolu mesajlar yazmasına ve samimi sohbetler kurmasına izin vermez.

2- Kızlar ve erkekler, sırf sosyalleşmek veya zaman geçirmek için birbiriyle muhabbet etmemelidir.

3- Chat sitelerinden veya herhangi bir internet ortamından evlenmek için birini bulan kişi, olayı tek başına halletmek yerine, mutlaka aile büyüklerini haberdar etmelidir.

Yazılı İslami Sohbetler

Yeni dünyanın modern iletişim araçları tüm insanların hayatını etkilediği gibi Müslümanların hayatına da adeta damga vurmuştur. Yazılı dini sohbetler yapmak için bazı chat sitelerine giren Müslüman Gençlik, tam olarak nerede durması gerektiğini bilmelidir. Teknolojinin bizlere sunduğu her türlü fırsatı değerlendirme hakkını nasıl kendimizde görüyorsak, bu rahatlık ve refahı bizlere sunan Yüce ALLAH (C.C.)’ı da aklımızda tutmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Yazılı dini sohbetler mektup yazmaya veya birisiyle telefonda muhabbet etmeye yapı olarak benzemektedir. Aslında her ikisinin birleşimi de diyebiliriz. Bu nedenle Müslüman bir insanın mektup yazarken veyahut telefonla konuşurken uyguladığı tüm kurallara uyması gerekmektedir.

İnternet Ortamında Kadın ve Erkek Yazışmaları

İslam dininde mahrem olmayan kadınla aynı ortamda bulunmak, yüz yüze konuşmak haramdır. Fakat bu mahremiyet telefon veya chat sitelerinde sohbet ederken de ortaya çıkabilmektedir. Sonuç olarak chat siteleri içerisinde kadın-erkek arasındaki ilişkileri, kötü olandan sakınmakla uyumlu bir gaye olmalıdır. Bir kadın ve erkek arasındaki muhabbet veya iletişim. Çıkar amaçlı değilse mutlaka şeytanın davası için bir olasılık olabilmektedir. Böyle bir durumda insan kendi kendisine şöyle sormalıdır; “Neden O Kadına/Adama yazmak, onunla sohbet etmek istiyorum?”.

Evet sevgili arkadaşlar, daha önceki makalelerimde de belirttiğim gibi. Burada geçen görüş ve düşünceler sadece benim şahsi kanaatimi ihtiva etmektedir. Ben söyledim de bu böyle olacak gibi kafanızda bir algı oluşmasın. Herkesin fikri ve zikri kendinedir. Ben sadece yazar, çizer ve çeker giderim. Görüşlerime katılıp katılmamak sizlerin inisiyatifine kalmıştır. Eğer bu konuda sizlerin de herhangi bir görüşü varsa, lütfen yorum bölümünden bizlere yazmaktan çekinmeyin. Sevgi, saygı ve iyiliklerle…

karizma_ 529
Yorumlar

6 yorum bulunmaktadır. “Yazılı Dini Sohbetler

 1. Selamlar kara;
  Erkenden yazmışsın makalenin tebrik ederim.
  Üstelik konu çok güzel. Tamda ayında zamanlama mükemmel.
  Bende bu konuda rahatsizim biraz .
  Bakınca konuşurken durmadan Allah Peygamber ağızlarında olan kişiler onun dediklerine uymuyor.
  Sözleri gösterişten öteye gitmiyor. Böyle kişilere çok kızıyorum. Lütfen dini herseye alet etmeyin.
  Imarim bu makaleyi herkes okulda biraz düşünür ne yapıyorum diye.
  Emegine yüreğine kalemine sağlık sevgili KaRa başka makalelerde buluşmak üzere…..

 2. Değerli KaRa, güzel bir konuya değinmişsin bize din kitap ahlak dersi verenlerin ne yazikki edepleri yerlerde dolaşıyor.Dinine bütün kişiler dininin gerektirdigi hükümleri yerine getirmekle mükelleftir.Sosyal medya ve bircok sohbet platformunun aktif olduğu günümüzde en masumane iletisim ağı irc olarak duruyor.Kalemine saglik.Saygilar..

 3. Merhaba KaRa bu konuyla ilgili güzel konuyu kalemine dökmüş yazmışsın din ilgili şunu demek isterim biz insanlar din düşkün tabiki vardir ama bunu suistimal etmek doğru değildir diye düşünüyorum Müslümanlık şu değildir benden alsın kendi cep doldursun görüyorum şimdi din malesefki zayıf goruyorum örneğin ramazan sen 11 ay gunah işeyip her halt yiyip 1ay gunah silinmez ben buna karşıymış buna saygı duyulur duyulmaz insanı içi güzel bakmalı kötülük olmamalı teşekkürederim konu icin

 4. Selam arkadaşlar ben hakanist burda olmak sizlerle bu atmosferi yaşamak güzel burda birimiz hepimiz hepimiz birimiz için buradayız maksat güzel insan güzel dostluklar olsun amin inşallah herkese kucak dolusu sevgiler sunarım teşekkür ederim arkadaşlar sağolun

 5. Yazılı dini sohbetler konusu gerçekten önemli. Yazılı chat yapılan veya kadınlara dini sohbet konuları gibi alanları bulmak gerçekten zor. Google’de dolaşırken bu makaleye rastladım ve oldukça beğendim. Diğer çalışmalarınızı da okumaya başladım sevgili yazar…Sağlıcakla kalınız.

 6. Yazılı dini sohbetler nerede yapılır, nerede yazıp çizerim derken canlarsohbet.net sitesine denk geldim. Bu sitenin yapımında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Aradığım bütün konuları bu sitede buldum.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *