Gerçek Dini Sohbet

Gerçek Dini Sohbet Nasıl Yapılmaktadır?

Gerçek dini sohbet, ağlatan dini sohbetler, yazılı dini sohbetler gibi konulara cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle gerçek dini sohbete başlamadan önce bize bahşedilen nimetlere göz gezdirelim. Dil ve lisan yüce yaratıcının bizlere verdiği en büyük nimetlerdendir. Bu nimet kesin ve keskin bir çizgiyle bizi diğer canlılardan ayrı tutar. Dil ve lisan, Allah’ın büyük bir lütfudur. Allah’ın kendisine verdiği bu nimetler, onu tüm canlılardan üstün kılar: “Rahman olan Allah, Kur’an’ı öğretti, insanı yarattı, ona konuşmayı öğretti.” (Er-Rahman 1-4). Yüce yaratıcı tarafından verilen bu hediyelere duyarsız kalmak, nankörlük etmek, şükretmemek hem ayıp, hem de günahtır.

Gerçek Dini Sohbet Yapayım Derken Zırvalayan İnsanlar

Dil konuşurken Allah rızası gözetilmelidir. Hayr ve Hak için söylenmelidir. Maalesef, çevremize baktığımızda gerçek dini sohbet yapayım derken kaş, göz çıkartan insanlara rastlarız. Bahsettiğim insanlar konuşmaktan asla usanmazlar. Konuşmalarını şöyle bir incelediğinde bir çoğunun saçma sapan, mealden ve manadan uzak sözlerden müteşekkil olduğunu çabucak anlarsınız. Halbuki ALLAH (C.C.) insanlara dili kötü amaçlar için kullansın diye vermemiştir. Çünkü İslam dini söze, usluba, adaba, kaidelere özel bir önem vermiştir.

İnsanın ağzından çıkan söz, onun akli seviyesini, ahlakını, tabiatını açıklar. Yani kısaca ağzınızdan çıkan söz her türlü sizi ele verir, kendinizi gizleyemezsiniz. Saçmalayan, zırvalayan insanlar zamanla aklını kaybedebilir. Dikkat ederseniz bazı toplantılarda insanları etkilemek için ağzını hiç kapatmadan sürekli akıcı ve sonsuz konuşmalar yapan tiplere rastlarsınız. Bu tip insanlar kendilerinin daha zeki ve akıllı olduğunu ispat etmeye ve inandırmaya çalışırlar. Fakat bu uzun soluklu konuşmalar genellikle ters teper. Dinleyiciler belirli bir zaman sonra anlamak istedikleri konuyla, hatibin anlattığı konu arasında hiç bir bağ kuramazlar.

Bazen bulunduğumuz konumu tefekkür etmek, düşünmek, gürültü ve şamatadan kaçmak için tenha bir yere ihtiyaç duyarız. Dikkat ederseniz İslam dini sessizliği, sükuneti ve dinginliği tavsiye ediyor. O halde sessizlik kesinlikle bir medeni eğitim aracıdır diyebiliriz. Bu nedenlerden dolayı saçma ve anlamsız işlerden, sözlerden kaçınmak başarının anahtarı ve şartıdır.

Sürekli başkalarını izlemek, onlarla ilgilenmek, onları gizli gizli seyretmek veya boş anlamsız şeyleri dinlemek insanın kalbini karartır ve maneviyattan uzaklaştırır. Yüce dinimiz İslam, boş, malayani, faydasız konuşmaları onaylamadığını belirtmiştir. İyi bir Müslüman yaratılış amacına uygun işlerle meşgul olmalı, alakasız her şeyi yaşamından çıkartmalı, ömrünü boş yere heba etmemelidir. Saçma ve alakasız işlerden ne kadar uzaklaşırsak yüce yaratıcı nezdinde mertebemizin yüksek olacağı bildirilmektedir.

Gerçek Dini Sohbetler Esnasında Kendinizi Muhasebe Edin

İnsanlara hitap etmeden önce kendinizi kontrol edin. Anlatacağınız konunun konuşmayı gerektiren bir durum olup olmadığını içinizde muhasebe edin. Cevabınız gerçekten olumluysa, iç sesiniz onay veriyorsa konuşun. Aksi halde susmak en iyisidir. Münasip durumlarda gereksiz konuşmaktan sakınmak, büyük sevaplara ve ibadetlere vesiledir. Saçma sapan sözlere dalmak, konunun odağından uzaklaşmak, faydasız sözler sarfetmek günaha dalmaya vesiledir. Bu kesinlikle akıl sahipleri için dezavantajdır. Sizden çok zeki bir insanla veya aptal birisiyle kesinlikle hararetli tartışmalara girişmeyin. Eğer sizden zekiyse size sinirlenecek ve nefred edecek. Eğer aptal, eğitimsiz ve kendini geliştirememiş birisiyse mutlaka size zarar vermeye çalışacaktır.

Gerçek dini sohbet esnasında bir Müslüman, diline hakim olduğu ve gereken yerde sustuğu zaman iyi vasıfları kendinde geliştirebilir. Dilin yularını elinde tutmak önemlidir. Bu nedenle gerektiği yerde konuşmalı, gerekmediği yerde mutlaka sükut eylemelidir. Diliyle yönetilen bir kimse her zaman geri püskürtülür. Yaşadığı yerlerde hakarete ve itibarsızlığa duçar kalırlar. Bu nedenle güvenlik, emniyet, refah sessizlikte barınır.

Gerçek Dini Sohbet Yapmak Bir Müslümanın En Büyük Silahıdır.

Bir insan gerçek dini sohbet esnasında kıymetli ve iyi sözler sarfetmelidir. Dilini sürekli güzel, nezih, saygın bir sohbete alıştırmalıdır. Çünkü hakiki sohbetler, kalb, akıl, duygu ve düşüneelerin en güzel tezahürüdür. Yüce ALLAH (C.C.), tüm yarattığı dinlerin mensuplarına bu klasik edebiyatı nasib etmiştir. Temiz ve nezih konuşmak, hem dostları hem de düşmanları mutlaka etkiler. Gerçek dini sohbet, arkadaşlar ve dostlar arasındaki sevgiyi, saygıyı muhafaza eder. Dostluklar kuvvetlenir, daimi olur ve şeytanın nifak tohumu ekmesine engel olunur. Eğitimsiz, kültürsüz, kaba ve ahmak insanlara karşı en güzel cevap sessizliktir.

Çevremizde bazı insanlar vardır, bunlar son derece huysuz, kaba, inatçı ve ahlaksızdırlar. Bu insanlara ettiğiniz nasihatler zerre kadar tesir etmez. Hoşlarına gitmeyen her ne olursa olsun başkalarına konuşmaktan çekinmezler. İçindeki kötülükleri  atmak için uygun bir zemin bulduklarında, dizginsiz bir at gibi kaba ve müstehcen konuşmaya başlarlar. Bu nedenle siz siz olun, bu tür insanlarla tartışmaya girmeyin ve belayı mühürleyin. Akılsız ve ahmak kimseyi İslami açıdan görmezden gelmek en güzelidir, çünkü İslam bunu emretmektedir.

karizma_ 369

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *