PuTTy Nedir PuTTy Kullanım Kılavuzu

PuTTy Kullanım Kılavuzu PuTTy Nedir?

PuTTy Nedir ?. Bu program ile alakalı tüm soruların cevaplarını vermeye çalışacağım. Bir çok kişi tarafından az bilinen veya hiç bilinmeyen küçük bir programdır. PuTTy ağ üzerinde faaliyet gösteren sunucunuza veya makinanıza terminal üzerinden bağlantı kurmanızı sağlamaktadır. Bu program oldukça küçük boyutlu fakat bir o kadar da güçlü bir programdır. PuTTy kullanan kişiler, komut bilgisine sahip olmalıdır. Yani her önüne gelen PuTTy kullanamaz. Dolayısıyla canlarsohbet.net v.b. siteleri işleten kişilerin mutlaka PuTTy programı kullanmayı öğrenmesi gereklidir. Çünkü FTP (Filezilla) benzeri programlarla yapılamayan bir çok işlem PuTTy ile rahatlıkla yapılabilmektedir. PuTTy programının arayüzü yoktur. Dolayısıyla tüm işlemler komutla yapılabilmektedir. Bu küçük ve güçlü programı, resmi sitesi olan https://www.putty.org/ adresinden indirebilirsiniz.

PuTTy Kullanım Kılavuzu

Programı indirdiğinizi varsayarak anlatıma başlıyorum. Bu programda herhangi bir kurulum gerekmemektedir. Direkt programa çift tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

Putty Kullanımı

Putty Kullanımı

Resimde de gördüğünüz gibi Hostname (or İpadress) bölümüne, bağlanacağımız sunucunun ismini yazıyoruz. Ben kendi sitemi örnek verdiğim için irc.canlarsohbet.net adresine bağlanacağım. Port bölümü sizde değişiklik gösterebilir. Fakat hosting firmamız sekershell olduğu için, bizler firma sahibinin belirlediği “61” portu üzerinden bağlanmaktayız. Aynı şekilde bağlanacağınız terminalin İP numarasını yazarak da bağlanabilirsiniz. Sitede SSH ile işlem yapacağımdan SSH bölümünü işaretliyoruz. Daha sonra alt kısımda bulunan “Open” bölümüne tıklıyoruz. Bu sekmeye tıklayınca aşağıda gördüğünüz ekran bizi karşılayacak.

Putty2

Putty2

Login as kısmında siteye girerken kullandığımız kullanıcı adı yer almaktadır. Ben güvenlik nedeniyle kullanıcı isminin yer aldığı bölümleri kırmızı boya ile kapattım. Daha sonra password kısmına ise sitemize girerken kullandığımız şifreyi yazacağız. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Şifre yazarken imleç hareket etmez, yani yazmıyormuşsunuz gibi görünebilir. Bu tamamen güvenlik amaçlı düşünülmüş bir olaydır. Panik yapmayın şifrenizi yazın ve enter tuşuna basın.

Putty3

Putty3

Sizlerin de gördüğü gibi sitemize sorunsuz şekilde bağlanmış bulunmaktayız. Bu bölümde yapacaklarınız tamamen size kalmıştır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tüm işlemler için komut kullanacaksınız. İlerleyen günlerde PuTTy ile irc serverimizde neler yapacağımızı, hangi komutlarla neyi halledebileceğimizi detaylı şekilde anlatacağım.

PuTTy Kullanım İpuçları

Terminal ekranında kopyaladığınız metni yapıştırma : Kopyalama yapmak için mause ile seçtiğiniz metini, CTRL+C tuşu ile kopyalayabilirsiniz. Yapıştırmak için ise, mausenin sağ tuşunu kullanabilirsiniz. Eğer yapıştırdığınız metin içerisinde ENTER karakteri varsa, kopyaladığınız metne onay verdiğiniz anlamına gelmektedir. Sizler de PuTTy ile alakalı kullanım deneyim veya ipucunuz varsa, konu altından rahatlıkla belirtebilirsiniz. Ayrıca kafanıza takılan soruları sorarak konuya katkıda bulunabilirsiniz. Sohbet odaları olarak kurulum gerektirmeyen ve güçlü bir program olarak karşımıza çıkan PuTTy ile alakalı bilgiler vermeye çalıştık. Bir başka makalede görüşünceye kadar sağlıcakla kalınız.

KaRa 75

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *