İrc Sohbet Siteleri

İrc Sohbet Siteleri

İrc sohbet siteleri, ingilizce adıyla Internet Relay Chat, online olarak diğer insanlarla iletişim kurmak, yazılı olarak haberleşmek veya aynı anda konferans görüşmesi için kullanılan bir protokoldür. İrc sohbet siteleri içerisinde “kanal” adı verilen çeşitli odalar bulunmaktadır. Bu odalar içerisinde çeşitli tartışmalar, selamlaşmalar, sohbetler yapılmaktadır. Bazı chat sitelerinde genel ve özel muhabbetlerin yanı sıra, dosya paylaşımı dahil bazı veri aktarımlarına da izin verilmektedir. Fakat bu dosya transferlerinin yapılması için dosya paylaşımı yapacak kişilerin mutlaka Mirc Script programı kullanması gerekmektedir. İnternet tarayıcı (browser) veya mobil telefon üzerinden bağlanan kullanıcıların teknik olarak irc sohbet siteleri üzerinden dosya transferi mümkün değildir.

İrc Chat Siteleri Nasıl Çalışır ?

IRC, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan insanlarla eş zamanlı olarak  iletişim kurulmasına olanak sağlar. İrc, genel manada IPC ağlarından birinde bulunan sunucuya bağlanmak için program çalıştırır. İRC tabanlı bir sunucuya bağlandıktan sonra, içeride bulunan birden çok kanalda, o anda online olan kullanıcılarla sohbet olanağına sahip olursunuz.

Chat Sitelerinin Avantajları Nelerdir ?

İrc bağımsızdır, yani merkezi değildir, İrc’i kontrol eden herhangi bir kurum, kuruluş veya şahsiyet yoktur (Facebook, Twitter v.b.). Bundan dolayı isteyen herkes kendi sunucusunu kurabilir ve istediği gibi kullanabilir. Bu konuda hiç kimseye de hesap vermez. İrc’in kanal modeli esnek ve sağlamdır. Eş zamanlı olarak onlarca kişiyle yazılı chat yapılmasına olanak sağlar. Kanala giren kişilerin İP adresleri adminler (yöneticiler) tarafından göründüğü için, ip adresleri istenildiği anda yasaklanabilir. Chat sitelerinin çoğunluğu ücretsiz olduğu için yeni insanlarla rahatlıkla iletişim kurulup, arkadaşlık çevresi genişletilebilir.

Chat Sitelerinin Dezavantajları Nelerdir ?

Chat sitelerinde yazı ile yapılan muhabbetlerin çoğu yanlış anlaşılmaya meyyaldir. Masum bir şaka yaptığını zanneden bir şahıs, ummadığı sert tepkilerle karşılaşabilir. Bu platformda yapılan yazışmalar ve tartışmalar, sohbet istemcisinin veya arabellek sınırlarının elverdiği kadar yapılabilir. Sohbet odaları içerisinde yöneticilerin dikkat etmemesi durumunda bazı art niyetli kişiler siber zorbalık yapabilir, diğer kişileri hedef seçerek onların üzerine oyun oynayabilir, özeline gitmek suretiyle rahatsız edebilir. Örneğin kişinin özeline gidip yaşını, işini, cinsiyetini v.s. sormak gibi.

Canlarsohbet.net veya benzeri chat sitelerinde proxy algılama sistemi güncel olarak çalışmaktadır. Çünkü modern irc sunucularında reddedilen yani güvenli olmayan bağlantılar otomatik olarak algılanır ve sunucuyla ilişikleri kesilir. Bu yüzden sitemize bağlanırken proxy, tor, VPN gibi programlar kullanmaktan kaçınınız.

karizma_ 351
Yorumlar

Hakkında bir yorum “İrc Sohbet Siteleri

  1. Slm KaRa teşekkürederim yine bu konu hakkında sohbet hakkına pek yorum gelmedi hakkında yazmaya saka konusmalar yaş sormaları gibi sohbet içeriyor yazmissin sohbet alanın olusturulabiliyor

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *