Sohbet Adabı

Sohbet Adabı ve Terbiye Kuralları

Sohbet adabı, yapılan sohbetler esnasında terbiye, ahlak, adab-ı muaşeret kuralları gibi deyimlere hiçbirimiz yabancı değiliz. Fakat bu deyimlerden habersiz yaşayan, ne olduğunu bilmeyen, ağzıyla beyni arasındaki kısacık mesafenin farkında olmayan kalabalık bir kitle var. Yazarınız olarak ben makale konusu bulmakta hiç zorlanmıyorum. Çünkü chat siteleri içerisinde bolca malzeme var. Chat sohbet sitelerinde bu profile uyan bir çok insana rastlamak mümkündür. Bu insanlar gündelik yaşamlarında son derece pısırık, özgüvensiz, korkak bir şahsiyet iken, chat sitelerine girdikleri andan itibaren adeta bir kaplan gibi saldırganlaşmaktadır.

Sohbet Adabı

Sohbet Adabı

Nasıl olsa beni kimse görmüyor, bilmiyor, tanımıyor düşüncesinin arkasına sığınarak olduğundan farklı bir karaktere girerek insanları tehdit etmektedir. Gün ışığı görmemiş en kötü küfürleri birer birer saydırarak korku, baskı ve sindirme yolunu tercih etmektedir. Bu insanlara bir şey yapar mı acaba? Sitemize zarar verir mi? şeklinde düşüncelerle yol vermek, onları site içerisinde saklamak, onlara arka çıkmak, göz yummak ise ayrı bir sakat davranıştır. Ne yapabilir ki? topla tüfekle siteyi devirecek hali yok. En fazla yapacağı şey, lamer programları ile bulduğu üç beş yüz proxy İP ile siteye saldırıda bulunabilir. Onların gücü elindeki proxyler bitince sona erer.

Küfür ve Hakaret Dilini Kullanan İnsanlar İçi Çürümüş Ağaç Gibidir

Küfür, hakaret veya tehdit metodunu benimsemek hiç bir yerde hoş karşılanmaz, müsamaha gösterilmez. Falanca şahıs bana küfür etti, ben de ona karşılık veriyorum gibi bir savunma sizi masum göstermez.  Küfürlü konuşma konusunda daha önce bir makale yayımlamıştık. Yani demem o ki, yanlış örnek örnek değildir. Bir kişi kendisini boğaz köprüsünden aşağıya atsa, ona bakıp sende mi intihar edeceksin. Bu yüzden kötü işleri kendinize örnek almayınız diyorum.

Kadınlarımızın, kızlarımızın bulunduğu meclislerde bel altı konuşmalara girmek, müstehcenlik içeren ucu açık söylemlerde bulunmak son derece çirkin bir olaydır. Ben çoğu zaman adminleri dahi küfür konusunda uyarmaktayım. Adminler tarafından yapılan küfürlü tedbirleri ve zlineleri hiç bir zaman tasvip etmiyorum. Bu çirkin olayları tasvip edenleri de yüce yaratıcıya havale ediyorum. Vesselam.

Sohbet Adabına Sahip Kişiler

Sohbet adabına sahip, ağzından ne çıktığına dikkat eden, insanları kırmamak adına kelimeleri düşünerek söyleyen bir çok insana rastlamışızdır. Bu tür insanlar bir elin parmakları kadar azdır ve bunlarla karşılaşma ihtimaliniz oldukça zayıftır. Bu insanlar konuşurken sanki ağızlarından bal damlar. Onlarla konuşmak sizi rahatlatır, bütün dertlerinizi unutursunuz. Hem chat sitelerinde hem de gerçek hayatta az da olsa bu insanlarla karşılaşmışızdır.

Dinlemeyi Öğrenmek

Sohbet adabının vazgeçilmezi dinlemektir. Dinlemek, yeri geldiğinde konuşmak, bilmiyorsan susmak en güzel hareketlerden biridir. “Söz Gümüş İse, Sükut Altındır” atasözünü bilmeyen pek yoktur. Bu nedenle konuşmaktan ziyade, insanları dinlemeye odaklanmak gereklidir. Sohbeti baltalamaktan uzaklaşın. Örneğin bir askerle konuşuyorsanız, işinin en zor yanının ne olduğunu, emekli olduktan sonra nereye yerleşmek istediğini v.s sorabilirsiniz. Bu şahıs sorunuza cevap verirken “Yaa”, “Öylemi?”, “Evet” gibi mukabelelerle onu dinlediğinizi, konuşmasına önem verdiğinizi belirtin. Fakat o konuşurken, kafanızı sağa sola çevirmeniz, gözlerinizin feldir feldir her tarafa bakması veya burnunuzu karıştırmak gibi kaba davranışlar ona gereken değeri vermediğinizi yansıtır.

Donanımlı Hareket Etmek

Bir sohbet meclisinde ilk önce soracağınız soruları veya söyleyeceğiniz kelimeleri önceden kafanızda toparlayın. O sohbet meclisine bomboş bir kafayla gidip, anlatılacak konuyu ilk defa dinleyecekmiş gibi yani Hacıköylünün trene bakması gibi bakmayın. Örneğin: “Fatma hanım hayırlı olsun işe girmişsiniz, işinizden memnun musunuz?”, “Mehmet bey Hayvan Çiftliği George Orwell romanını okuyormuşsun, Nasıl bir roman tavsiye ediyor musunuz?” gibi bir çok örnek verebiliriz. Sohbet adabının vazgeçilmezlerinden birisi de donanımlı hareket etmektir.

Konuşacağınız Konulara Dikkat Edin

Sohbet adabının değişmeyen kurallarından birisi de, konuşacağınız konuları bulunduğunuz ortama, kişilere ve duruma göre seçmektir. Yeni tanıştığın insanlarla pat diye din, siyaset, futbol gibi konulara girmek oldukça ayıp kaçar. Konuşmaya başladığınız andan itibaren makinalı tüfek gibi nefes almadan, mola vermeden sürekli vır vır vır konuşmanız da diğer insanların tepkisini çeker. Eğer karşınızdaki insanlardan herhangi bir tepki ve karşılık almıyorsanız biliniz ki çuvalladınız.

Düşünerek Konuşmak

Sohbet adabını bitiren, ortamı geren, gönüllerde kin ve düşmanlığı tahrik eden önemli bir unsur da düşünmeden konuşmaktır. Ağzından çıkanı kulağı duymayan, konuşurken kırıp döken insanlar benim çevremde de oldukça fazladır. İslam konusunda hiç bir bilgisi olmayan, ömründe caminin kapısından içeri girmemiş bir insanın İslam hakkında konuşup fetva vermeye çalışması son derece yakışıksızdır. Ömründe silah görmemiş bir kişinin silahlardan bahsetmesi son derece gülünçtür. Yahu kardeşim bana bari yapma benim iki tane ruhsatlı tabancam var, sen kalkmış bana tabancalar konusunda kurs vermeye çalışıyorsun.

Sohbet Adabı: İnsanların Sözünü Kesmeyin

Sohbet adabını baltalayan çirkin hareketlerden birisi de, diğer konuşmacı sözünü bitirmeden onun sözünü kesmektir. “Aaa”, “Hıı”, “Evet Ben de O Olayın Benzerini Yaşamıştım” gibi araya girmek ayıptır. Siz bir şey yaptığınızı zannedersiniz ama, böyle yapmakla karşıdaki kişinin fikirlerine saygı duymadığınız, ona önem vermediğiniz anlamı çıkmaktadır.

Sohbet Adabı: Gizli Sırlarınızı Paylaşmayın

Sohbet adabının bağlayıcı unsurlarından birisi de hiç kimseye mahrem, kişisel sırlarınızı anlatmayın. Bütün hayatınızı eşip deşerek insanların ortasına atmayın. İşinizle alakalı bilerek veya bilmeyerek yaptığınız hataları kimseciklere anlatmayın. Çünkü o insanla velevki kötü olursanız, bu verdiğiniz sırların hepsi mutlaka size silah olarak geri dönecektir Ağzınız sıkı ve ketum olun. Unutmayın dilini saklayan, ağzını açmayan insanlar daha rahattır, daha güvendedir. Sohbet adabı konumuzun sonuna geldik. Sohbet odaları ekibinden ben yazarınız KaRa. Biraz uzun bir makale oldu, aslında yazacak konu çok ama bu günlük yeter diye düşünüyorum. Eğer yazmamı istediğiniz bir konu başlığı olursa yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

karizma_ 227

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *