Random Sohbet

Random Sohbet Nedir ?

Random sohbet rastgele yapılan sohbet demektir. Gündelik hayatta yapılan sohbetler esnasında pek kullanılmayan bu kelime, internet ortamlarında bolca kullanılır. Sanki güzel Türkçemizde kelime kalmamış gibi yabancı kelimeleri kullanmayı bir marifet sayanlar, ingilizce kelimeleri birer birer günlük yaşamımıza dayatmaktadır. Random sohbet olayında internet ortamında hangi platformdaysanız, ister sosyal mecralarda isterseniz bir chat sitesi içerisinde; karşıdaki kişiye gülücükler, emojiler, düzensiz harf grupları gönderirsiniz.

Random Sohbet

Random Sohbet

Bunun adına random chat diyorlar. Fakat yukarıda bahsettiğimiz gibi günlük yaşam içerisinde kullanmaya, büyüklerin yanında ağzınızı yaya yaya “Anne Ben Fatma’ya Random Attım” gibi abuk subuk konuşmalara girmeyin kafanıza bir terlik yiyebilirsiniz. Çünkü yaşı büyük insanlar gelenekçi ve Türkçe’ye bağlı olarak yetiştirilmiştir. Fakat şimdiki gençlik kafa gökte yürümekte, ayaklar yere basmamaktadır. Allah yardımcıları olsun işleri çok zor.

Gündelik Hayatta Rastgele Sohbet Nasıl Yapılır?

Rastgele sohbet etmek tamamen kişinin özgüvenine ve becerisine kalmış bir davranış şeklidir. İçine kapanık, pısırık insanlar hayatta rastgele sohbet edemezler. Rastgele sohbet yapmanın birinci şartı, karşıdaki insanın yabancı olmasıdır. Yani aileden veya arkadaş çevresinden olmamasıdır. Rastgele sohbet yapacağınız kişinin durumu müsait olmalıdır. Herhangi bir yere yetişecek gibi telaşlı ve hızlı adımlarla yürüyen bir kişinin önüne geçipte “Merhaba İki Lafın Belini Kıralım mı” veya “Ne Olacak Bu Memleketin Hali” mukabilinden zevzeklik ederseniz muhtemelen sizi azarlayacaktır.

“Git Kardeşim Başımdan, İş misin? Sipariş mi?” gibi sert karşılıklar bulabilirsiniz. Özellikle parklarda, kafelerde, banklarda tek başına oturan insanların yanına yaklaşıp konuya girmek gerekir. Fakat yurdum insanı bu tür damdan düşer gibi yaklaşmalara ve muhabbetlere pek sıcak bakmaz. Unutmayın burası bir Ortadoğu ülkesi, Avrupa ülkesi değil, insanların geçim sıkıntısından tutun da, daha bir çok alanda sorunları bulunmaktadır. Dikkatli davranmakta her zaman fayda var.

 Random Sohbet Yapmanın Usül ve Esasları Nelerdir?

Bu işin ilk kuralı nezaket ve samimiyettir. Yani karşıdaki kişide bırakacağınız ilk izlenim çok önemlidir. Farzedelim parkta tek başına oturan orta yaşlı bir adamın yanına oturdunuz. Öncelikle vücut dilinizi, jest ve mimiklerinizi iyi ayarlamanız gerekmektedir. Sancısı tutmuş kediler gibi kıvranırsanız karşı taraf pek olumlu şeyler düşünmez. Bu tür rastgele sohbetlerde muhabbete başlamanın en kestirme yolu, hava durumundan bahsetmektir. “Bu Sene de Kış Erken Geldi Canım” şeklinde başlayan ve karşı tarafın tepkisini bekleyen bir muhabbetten sonra büyük ihtimalle sohbet etmeye başlayabilirsiniz.

Karşı tarafı baskılayıcı hareketlere girişip sürekli soru sormaya kalkışmayın. Çünkü soru-cevap olayında kişi anında tedirgin olur ve istemediğiniz bir tepkiyle karşılaşabilirsiniz. “Hayırdır Kardeşim Sen İstihbarattanmısın, Ne Soruyorsun?”, “Mahkeme Salonunda Sorguda mıyız ? Yoksa Muhabbet mi Ediyoruz Kardeşim?, Hayırdır Sen Ne Ayaksın? gibi sert dönüşler alabiliriz. Karşınızdaki kişiyi bu tür sohbetlerle uyuz etmeden, onun da konuşmasına engel olmadan güzel bir şekilde devam edebilirsiniz. Can sohbet ve Hoş sohbet ekibinden ben yazarınız KaRa, bir başka makalede görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız.

karizma_ 243
Yorumlar

4 yorum bulunmaktadır. “Random Sohbet

  1. Bir sohbetin icine girebilmek, karsindakini urkutmeden konusmanin yolunu bulabilmek aslinda bir egitim istemiyor bana gore. Ama buda kendi basina bir olgu. Ya aninda olusuyor yada iki kelimeden sonra bitebiliyor. Yetenek diyorum ben, ya becerebiliyorsun yada bakip kaliyorsun. Helede benim gibi turkceyi sonradan ogrenmissen cogu kelimede kaliyor acaba anlami neydi bunun diyorsun. Keske gunun gundemine inebilsen, keske teklifsizce hakkinda yorum getirebilsen, keske karsilikli tartisabilsen.. Ama bazen olmuyor iste iki kelimeden sonra sende kimsin ne istiyorsun diyebiliyor karsindaki. Ki anlasabilmenin yolu ortak yonu ortak konuyu bulabilmek. Ama az ama cok bildiklerini dile getirebilmek. Teklifsiz hic bir art beklentinin olmadigi guzel adil muhabetlere insallah. Inanclarin bitmeyecegi adil bir dunyaya guzel arkadasliklara .. Kalemine zeval gelmesin sevgili Kara..

  2. Bu kısa ömürden dost kalalım kalb kirmayalim ….bu fani dünyada bugün varız yarın yokuz… dostluk lar hep baki kalsın ki giderken arkamızdan iyi biri değilsin sizleri çok seviyom canlar sohbet dostları iyiki varsınız

  3. Bu makale yazısı, iletişim bozukluğu olan bireylerin yaşadığı temel sorunları ve çözümleri konusunda kılavuzluk niteliği olması açısından güzel olmuş ve Kara arkadaşımıza da bundan ötürü teşekkür ediyoruz.

  4. İnsanlarla iletişim kurabilmek bence bir marifet. Herkes herkesle iletişim kuramaz.Bir defa aynı frekansı yakalamak lazım. Ben herkesle konuşurum ama muhabbet etmem. Konuşmak başka muhabbet başka.Bazen benimle iletişim.kurmak isterler birkaç kelimeyle gecistiririm.Çünkü o kişiden hoslanmamişimdir .Aldırmam bile… ama bazen de bir iki kelimenin ardindanolay muhabbete döner Çünkü kafama uygundur muhabbetimiz seviyelidir birbirimize alıp vereceğimiz çok şey vardir. Muhabbet surer gider. Kısacası muhabbet için frekans tutacak seviye olacak bilgi alışverişi olacak ama konusma öyle değil havadan sudan konuşmalar ee naapiyon hava nasıl cümlelerinden sonra kurulan cümleler önemli ondan sonra konuşma kuvvetlenir iletişim güçlenir. Kısaca kurduğun cümleler senin kim olduğunu anlatır.Soz gümüşse sukut altındır derler ya buna inanmıyorum. İnsan kendini ifade edebilmeli konuşulacak yerde de susmamalı degilmi?Ozaman yerli yerinde konuşmak her zaman makbul derim ben .Ay konuyu dağıttım galiba iyice. İkinci yazısimbu birinci silindi kafam karıştı. Rn iyisi ben sevgili kara’yi kutlayıp başarılarının devamını dinleyeyim. Teşekkürler kaRa devamını bekliyoruz.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *