Sohbet Sitesinde İp Adresi

Sohbet Sitesinde İp Adresi

Sohbet sitesinde ip adresi konusu bir çok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu nedenle konuyu sizler için tekrardan gündeme getirmek elzem oldu. Bir sohbet sitesinde, giriş yapan kullanıcıların İP numaralarını görmek ve hangi şehirden bağlandığını görmek mümkündür. Fakat yönetici konumundaki kişiler hariç diğer kişilerin İP numarasını görmesi teknik olarak mümkün değildir. Yöneticilerin de, ip adresini üçüncü kişilerle paylaşma gibi bir işgüzarlığa girişmesi söz konusu değildir.

Fakat günümüz irc chat sitelerinde her önüne gelen chat sitesi açtığından veya vasıfsız insanların yönetici olmasından dolayı bazen ip adresleri alakasız kişilerle paylaşılmaktadır. Örneğin; sitesine saldırı olduğunu iddia eden başka bir site sahibi, sempatik yollarla şüphelendiği kişinin İP numarasını site adminlerinden temin edebilmektedir. Fakat, “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” kapsamında yaptığı son derece yanlış bir eylemdir. Çünkü herhangi bir yetkili makam haricinde şahsi bilgilerin başkalarıyla paylaşılması yasalar nezdinde suçtur.

İp Numarasından Ev Adresi Bulmak Mümkün müdür ?

İp numarasından ev adresini bulmak teknik olarak mümkün değildir. İnternet ortamında dolaşan bir çok karanlık tipli insan, bu yöntemle kişileri korkutmayı hedefler. “İp Adresini Tespit Ettim, Şimdi Seni Gelip Evinden Alacağım” gibi teraneleri ben çok duydum. Bu gibi tehditlere sadece gülüp geçmek gerekir. Bir kişinin ev adresini sadece İP numarasıyla bağdaştırmak % 100 garanti sağlamaz. Bir çok İP coğrafi konum hizmet sağlayıcısı, nokta konumunu ip adresine göre göstermektedir. Fakat bu nokta konumu, İP adresi etrafında mevcut veriler tarafından sağlanan türlü ipuçlarına dayalı bir yaklaşımdır. Bu nedenden dolayı bir ip adresi, % 100 doğru bir ev adresi veremez. Çünkü ip adresleri dinamik bir yapıda olduğundan herhangi bir adrese sabitlenemez.

Konuyu bağlayacak olursak; sadece ip numarasıyla, bir kişinin ev adresini öğrenmek mümkün değildir. İp adresi bir internet servis sağlayıcısı (ISP) tarafından atanır ve belirli bir cihaz veya ağ ile bağdaştırılmaktadır. Bir ip adresinin genel konumu coğrafi konum araçları kullanılarak belirlenebilmektedir. Sadece bu bilgi ile kişinin ev adresi bulunamaz. Dolayısıyla yukarıda da belirttiğim gibi, ev adresleri de “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” Kapsamında gizlilik yasasıyla korunur.

KaRa 129
Yorumlar

Hakkında bir yorum “Sohbet Sitesinde İp Adresi

  1. Sevgili KaRa,vermis olduğun degerli bilgi icin teşekkür ederim.İp adresinden adres bulma sadece modern cihazlarla yapilabilmektedir.Bilisim suclariyla ilgili birim bunu yapabilmektedir sadece.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *