Sohbet Siteleri Tehlikeli mi

Sohbet Siteleri Tehlikeli mi?

Sohbet siteleri tehlikeli mi? sorusu son günlerde gündemi meşgul etmeye, kafalarda soru işaretleri bırakmaya devam ediyor. Sohbet etmek isteyen, duygularını, düşüncelerini, fikirlerini paylaşma ihtiyacını hisseden bireylerin sayısı oldukça fazla durumda. Fakat kaş yapayım derken, göz çıkartan, bilinçsiz hareket eden insanları gördükçe üzülmemek elde değil. Yabancı, tanınmadık, bilinmedik kişilerle muhabbet ederken mutlaka ihtiyatlı olunmalı, uyarılara kulak asılmalı diye diye inanın benim dilimde tüy bitti. Chat sitelerinde peş peşe yaşanan olaylar hepimizin canını sıkmaya devam ediyor. Bunun önüne geçilmesi için insanların bilinçlenmesi ve sorunlara hep birlikte çözüm aranması gerekmektedir.

İnsanlar Chat Sitelerine Neden İlgi Duyar ?

Bir insan, ailesi, arkadaşları, dostları varken neden duygularını yabancılarla paylaşmaya gereksinim duyar? Bunların nedenlerini buyrun hep birlikte masaya yatıralım.

  1. Yalnızlığa İtilmişlik Duygusu.
  2. Ona kimsenin ilgi göstermemesi, zaman ayıran yakın ve akrabalarının olmaması.
  3. Yapacak bir işinin olmaması dolayısıyla herhangi bir amacının bulunmaması.
  4. Kitaplara yabancı olması, her hangi bir zanaatının bulunmaması.
  5. Arkadaş ve dostlarının bulunmaması.
  6. Sürekli eleştiriye, haksızlığa, hakarete ve şiddete uğraması nedeniyle düşüncelerini yakınlarıyla paylaşmak istememesi.

Chat Sitelerinde Neden Kadınlar Çoğunlukta ?

Chat sitelerini yıllardır izleyen biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, chat yapmak için gelen kadınların sayısı erkeklerden fazladır. Bunun nedeni ise sohbet ve rahatlama ihtiyacını gidermek için sohbet odalarına giriyorlar. Neden buradasın ? diye sorulduğunda ise eşlerinin sürekli çalıştığını ve kendisini yalnız hissettiğini, kimseyle muhabbet edemediğini, sohbet sitesine girmeye mecbur olduğunu söylüyorlar.

Benzer şekilde Anne babası çalışan bireyler de ortaya çıkan fikir çatışması nedeniyle sohbet sitelerini tercih etmektedir. Günlük hayatta arkadaş ortamına giremeyen bir çok genç kardeşimiz de chat sitelerine girmek suretiyle bu ihtiyaçlarını gidermeye çalışmaktadır. Birbirini tanımadan, tartıp, ölçmeden evlenen insanların çoğunluğu geçimsizlik nedeniyle sohbet arkadaşı bulmak için buralara uğramaktadır. Chat yapmak ilk başlarda masum bir hareket gibi görünse de, bu durum zamanla bağımlılık yapmaktadır. Dert ve sıkıntılarını hiç tanımadığı birisiyle paylaşma yoluna giden bireyler zaman içinde ipin ucunu kaçırınca karşı tarafın istismarına ve baskısına maruz kalarak daha büyük ruhsal bunalımlar yaşamaktadır.

Chat Sitelerinde Fazla Zaman Geçirmenin Zararları Nelerdir ?

Gerçek kişiler ile yüz yüze konuşmak varken, sanal ortamlarda yabancı kişilerle muhabbet etmeyi alışkanlık haline getirmenin bir çok zararı vardır. Ailevi sorunlar başta olmak üzere genç insanların derslerde başarısız olmasına, çalışan insanların işyerindeki verimlerinin düşmesine yol açar. Kendi yapısına uygun kişileri bulduğunu zanneden bireyler, zaman içerisinde kendisine zarar verebilecek şahıslarla yakınlaşarak tehlikelere açık kalmaktadır. Daha önceki makalelerimizde de defalarca belirttiğimiz gibi, sanal chat sitelerindeki bir çok insan gerçek kimliğini kolaylıkla gizleyerek karşısındakine yanıltıcı bilgiler vermektedir.

Sohbet Siteleri Tehlikeli mi Chat Sitelerinde Nelere Dikkat Edilmeli ?

Sohbet Siteleri Tehlikeli mi? sorusunun en can alıcı yerine gelmiş bulunmaktayız. Hiç tanımadığınız, bilmediğiniz kişilerle sohbet ederken yüzeysel ve sığ sohbet etmeye calışın. Yani derinlere girmeyin, özel ve mahrem konularda muhabbet etmeyin. Çünkü buralardaki iletişim her yönüyle eksik olduğundan yanlış anlamalar, algılamalar gerçek hayattan daha çok olmaktadır. Bu nedenle internet bağımlılığından kurtulmak, yabancılarla chat yapmaya son vermek için hayatın güzel yönlerini görerek mutlu olunmalıdır. Chat yapmak yerine kitap okumak, spor yapmak şeklinde aktivitelere yönelmek gerekmektedir.

karizma_ 304
Yorumlar

Hakkında bir yorum “Sohbet Siteleri Tehlikeli mi

  1. Şimdi burda ne yazacağımı inan sasirdim KaRa. Doğru tespitlerin var tabii hemen hemen hepsi doğru. Tavsiyelerine yerli yerinde. Ama bende bunların içindeyim. Sosyal çevrem iki geniş ama illaki aksam oldumu dört duvar arasına sıkışıp kalıyorum ve burda zaman geçiriyorum. Tabii anlattıklarına uyarak. Birde burda kafana göre arkadaşların varsa keyifli oluyor. Ha işimi gücümü bırakıp sırf burada zaman gecirmiyormiyorum ama hep açık oluyor kanal. TaKi biri gelirse cikiyorum evet bende bağımlı olmuşum yahu ….
    Emegine yüreğine kalemine sağlık.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *