Dobra Sohbet

Dobra Sohbet Odaları

Dobra sohbet odaları,  dobra chat siteleri, dobra konuşmak, dobra olmak, dobra ol gibi tabirler son zamanlarda iyice popüler olmaya başlayınca bu konu hakkında bir kaç dobra kelam da ben edeyim dedim. Çünkü dobralığın kitabını ben yazdım. Gündelik hayatta ve chat sitelerinde hep dobra davrandım ve konuştum. Hiç bir zaman kıçım başım ağzım ayrı oynamadan net bir insan olmaya çalıştım. Fakat bazılarına bakıyorum, ben şunu yaparım, bunu söylerim, adamın kafasını kopartırım vs. gibi başkasının ardından desteksiz atıyor. Fakat o kişi ile bir araya geldiğinde “Oo Birader Nasılsın İyimisin” diyerek adeta yavşama yolunu seçmektedir. İşte benim hiç sevmediğim insanlar bukalemun gibi renkten renge girenlerdir.

Dobralık Nedir ?

Dobralık netlik, açıklık, iyilik ve güzellik anlamlarına gelmektedir. Türk Dil Kurumunda geçen açıklaması bu şekildedir. “Emrah Hayatı Boyunca Dobralıktan Ayrılmadı”, “Aysun Çok Dobradır” gibi kelime içinde sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat gündelik hayatta bu kelimenin anlamını bilmeden kullananlara rastlanılabilir. Aslında nobran davranan kişilere de dobra denilmektedir. Kaba, sert, terbiyesiz ve yüksek sesle konuşmanın adı ne zamandan beri dobralık oldu? Dobra olmak her şartta doğru bildiğini korkmadan, çekinmeden söylemektir. Dobralık, nobranlık veya patavatsızlık dobralık ile lütfen karıştırılmasın.

Dobra Kime Denir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi dobra, açık sözlü kişilere denir. Herkes tarafından bilindiği halde söylemekten çekinilen hususları karşısındakine korkmadan söylemek dobralıktır. Karşıdaki kişinin üzülebileceği pahasına gerçekleri söylerler. Fakat kötü bir huy olan patavatsızlıkla karıştırıldığı da olmaktadır.

Nasıl Dobra İnsan Olunur ?

Esasen dobra insan olunmaz, dobra insan olarak doğulur. Nedenine gelince basitçe anlatmak istiyorum. Dobra olmak, dobralık sonradan kazanılabilen bir vaziyet değildir. Siz dobra birisi olmak için özel bir gayrette bulunmayın. Çünkü dobralık kişinin öz yapısında mevcuttur. Belki zamanla ortaya çıkabilir. Dobralık bir huy olması nedeniyle çalışmalarla kazanılan bir nitelik değildir.

Chat Sitelerinde Dobra Sohbet Etmek

Chat sitelerinde çok vakit geçirmiş biri olarak bazı konularda deneyimlerimi ve anılarımı sizlerle paylaştığım zamanlar oluyor. Fakat bir sohbet sitesinde dobra insana rastlamak oldukça zordur. Bu yerlere gelenlerin çoğu, her makalemde belirttiğim gibi kendi öz karakterini gizleme yoluna giderek farklı bir kişiliğe bürünmektedir. At itinin, it izine karıştığı sohbet odaları her türlü insana ev sahipliği yapmaktadır. Ben geçen yıllar içerisinde buralarda çok nadir dobra insana rastlayabildim. Umarım sizleri karamsarlığa ve umutsuzluğa itmedim. Amacım dobra bir şekilde içimden gelenleri sizlere aktarmaktır.

karizma_ 328

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *