Sohbet Etmek İçin 9 Öneri

Sohbet Etmek İçin Bilinmesi Gereken Önemli Kurallar Nelerdir ?

Sohbet etmek, sohbete başlamak için bazı basit gibi görünen yolları lügatımız yettiğince izah etmeye çalışacağım. Gündelik hayatta bir sohbet meclisinde veya herhangi bir chat odaları hizmeti veren sitede, ya da çalıştığınız işyerinde sohbet etmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gereklidir. Çünkü sohbet etmek için bulunduğunuz chat ortamındaki kişilerle etkili ve doğru bir iletişim kurmanız gerekir. Bazı insanlar rahat iletişim kurmak için sanki doğuştan yeteneklidir. Bazı insanlar ise sohbet etme becerisini sonradan geliştirebilir. Muhabbet etmeye çalıştığınız kişinin konumu, statüsü, eğitim durumu, cinsiyeti v.b. bakmaksızın onunla rahat konuşabilmeniz için bazı örnekler sunarak konuyu anlatmaya çalışacağım.

Sohbet Etmek

Sohbet Etmek

Sohbet Etmek İçin Ne Yapmalıyım ?

Sohbet edilen bir meclise girdiğinizde öncelikle neler konuşulduğunu, gündemde ne olduğunu iyice anlamanız gerekmektedir. Bulunduğunuz ortama uygun sohbetlere iştirak etmeli, o yönde konuşmalısınız. Eğer işyerindeyseniz, işyerinin işleyişi, aksayan ve eksik hususlar konusunda konuya müdahil olabilirsiniz. Ama bulunduğunuz ortamın atmosferine uygun olmayan alakasız konular hakkında zırvalamaya başlarsanız, ortamda bulunan kişilerin gözleri faltaşı gibi açılır, “Ne Diyor Bu Adam Yahu” diyerek sizin ciddiyetsiz, akılsız, bilgisiz biri olduğunuz kanaatine neden olabilir.

Sohbete Başlamak İçin Bilgi İsteyin

Sohbete başlamak isteyen kurnaz ve akılllı bir kişi, basit sorular sormak suretiyle ilgi duyduğu kişi ile iletişime geçebilir. Örneğin: Marmaray tren durağında beklediğiniz esnasında göz temasına geçtiğiniz karşı cinsteki kişiye, “Üsküdar istikametine nasıl gidebilirim ? Tren orada geçer mi?” şeklinde bir soru yönelterek sohbetin devam edip etmeyeceğini tespit edebilirsiniz. Eğer karşınızdaki kişi kısa, soğuk ve sert cevaplar veriyorsa bilinki sizden hoşlanmadı veya size ayıracak vakti yok.

İltifat Edin

Kadınların ilgisini çekmenin en kestirme yollarından birisi de iltifat etmektir. Özellikle sohbet siteleri içerisinde kullandığım script programı ile renkli mesajlar veya süslü yazılar yazarım. Ama ben kesinlikle art niyet peşinde olan bir kazanova değilim. Yani demem o ki, siz benim kullandığım yöntemi kullanmak zorunda değilsiniz. İçinizden ne geçiyorsa onu yapabilirsiniz. Gündelik yaşamda ise bir kadına “Saçlarınız Ahenkle Dans Ediyor, Ricoys Şampuanla mı Yıkıyorsunuz? gibi damdan düşme bir iltifat, kadından belki de bir şamar yemenize yol açabilir.

Kendinizi Takdim Edin Ve Tanıtın

Ortama girdiniz ve ısınma hareketlerini bitirdiniz varsayıyorum. Sohbet ortamındaki kişilerin ilgisini çekmek, onlara şirin görünmek için mutlaka kendinizi takdim edin ve tanıtın. Örnek verecek olursak, Canlarsohbet.net sitesine giriş yaptınız, hoş beş muhabbetinden sonra “Ben Alaattin, İstanbul Beylikdüzünden Katılıyorum, 28 Yaşındayım, Bekarım, Özel Bir Şirkette Halkla İlişkiler Departmanında Çalışıyorum”. Chat kültüründen anlamayan bazı kişiler gibi siteye girdikten sonra nickinizi sağ tarafa park edip aval aval bakarsanız, Sittin sene sizinle kimse ilgilenmeyecektir. Bu arada bu sittin kelimesini biz Türk milleti yanlış kullanıyoruz. Sittin arapça altmış rakamına tekabül eder. Bazı angutlar gibi siz s…m olarak kullanmayın.

Yardım İsteyin Veya Yardımcı Olun

Sohbet etmek için niyetinizin halis olduğunu belirtmenin en kestirme yollarından birisi de, konuşmak istediğiniz kişiye yardım etmektir. Ağır pazar poşetlerini taşımaya çalışan bir kişiye yardım etmek, onun güvenini kazanmanıza yol açabilir. Aynı şekilde başka bir kişiden yardım istemek, candan muhabbet etmek için bir vesile olabilir. Sohbet siteleri içerisinde de basit komutlar için zorlanan birisine yardım etmek olumlu tepkiler almanıza yol açabilir.

Bilinen Bazı Konular Hakkında Muhabbet Etmek

Chat sitesi içerisinde bildiğiniz ortak konular veya kişiler hakkında konuşabilirsiniz. Basit olarak görünse de etkili bir yöntemdir. Çünkü insanlarla çabuk ve etkili iletişim kurmanızı sağlar. Örneğin: “Sitemizin Makalecisi KaRa Efendiyi Epeydir Göremedim, Sizin Bir Bilginiz Var mı”, ya da “KaRa Rahatsız Olduğunu, Tahlillerinin Bugün Neticeleneceğini Söylüyordu, Haber Alabildiniz mi”, “Sizi Canlarsohbet.Net Sitesine Bağlayan Sebepler Nelerdir?, Burada En Çok Nelerden Hoşlanıyorsunuz? gibi sorular sorarak kolay muhabbete başlamanız sağlanabilir. Aynı şekilde gerçek yaşamda da “Çalıştığınız İşten Memnunmusunuz, Ücret Sizi Tatmin Ediyor mu?” gibi basit ve etkili yolları deneyebilirsiniz.

Sohbet Etmek İçin Başkalarının Fikrini Sormak

Başkalarının fikrini sorarak onlara kıymet verdiğinizi, görüşlerine saygı duyduğunuzu belirtebilirsiniz. Karşınızdaki kişi sorduğunuz konu hakkında bilgi ve fikir sahibiyse mutlaka size yardımcı olacaktır. Örneğin: “Çimentepe Mahallesinde Ev Kiralamak İstiyorum, Bu Semt Hakkında Bilginiz Var mı? Bölgenin Emniyet ve Asayiş Yönünden Herhangi Bir Sakıncası Var mı ?”  veya “Pantolon Almak İstiyorum, Siz Bu Pantolonu Nereden Aldınız? Nasıl Rahat mı? Fiyatı Uygun mu? şeklinde görüş sormak yoluyla sohbet etmek mümkündür.

Sohbet Etmek Adına Karşınızdaki Kişiyi Övmek

İnsanları yüzüne karşı övmek konusunu bazı uzmanlar önerse de, ben bu fikre karşı olanlardanım. Çünkü İslam inancına göre kişiyi yüzüne karşı övmek hoş karşılanmaz. Kişinin arkasından iyiliklerinden bahsetmek yani Hüsn-ü zanda bulunmak evladır. İnsanların yüzüne karşı “Sen Şöyle İyisin, Böyle İyisin, Senden İyisi Bulunmaz, Senin Heykeline Yapsalar Falan Yerine Beton Yetmez” gibi sözler bana göre yalakalık ve dalkavukluğa girer. Bu yüzden Övgüye layık olan sadece ve sadece Yüce ALLAH (C.C.)’dir.

İlgi ve Alaka Göstermek

Karşınızdaki kişinin alışkanlıkları, tutkuları, vazgeçemedikleri, zaafları veya adına her ne diyorsanız, oralardan yakalamaya çalışın. Örneğin: “Ava Meraklı Olduğunuz Belli, Hangi Hayvanları Avlıyorsunuz? Av Mevsimi Ne Zaman Açılıyor?” veya “Dün Irmaktan 30 Kiloluk Yayın Balığı Yakaladığınızı Duydum, Bir Gün Sizinle Balık Tutmaya Gelmek İstiyorum” gibi onun ilgilendiği konular hakkında sohbet etmek onunla ilgilendiğinizi göstermeye yetecektir.

Hava Durumu Hakkında Sohbet Etmek

Hava durumu hakkında sohbet etmek tıkanmış bir sohbet yolunu açmanın en kestirme yollarından birisidir. “Balkanlar Üzerinden Soğuk ve Yağışlı Hava Dalgası Geliyormuş, Kışlıkları ve Şemsiyeleri Hazırlamak Gerekir” gibi bir girizgahla muhabbeti başlatabilirsiniz. Sohbet siteleri ekibinden ben yazarınız KaRa, sohbet edebilmeniz için kendi hal lisanımla sizlere bir şeyler anlatmaya çalıştım. Başka bir makalede görüşünceye kadar sağlıcakla kalınız.

Buna Benzer Diğer Konulara Göz Atmak İster misiniz?

karizma_ 253
Yorumlar

5 yorum bulunmaktadır. “Sohbet Etmek İçin 9 Öneri

 1. Selamin aleyküm kış ilk balkanlardan gelirse sert geçer diye düşünüyorum
  Boye bilgilendirmeler ve açıklamalar içinde teşekkürler

 2. Mrb KaRa yine her zamanki gibi güzel bir konu bu konuyla ilgili şunu demek isterim ben çok konusurumya aslında konuşup insanlar ailemizden kalıp iyi sohbetler yürümektir amacım real hayatta çok konuşan bir insanmıyim değilim ama sohbet konusuyorum çünkü zarar görmediğim düşünüyorum realda insan yakından zarar görüyordur ya bende böyle güzel sohbetler insanını elindedir teşekkürederim konu icin

 3. Tebrikler kara güzel bir konuya deginmissin. Bence doğal olmalisiniz abartmadan kelimeleri
  çok suslemeden konuşmak.
  Konu hakkında bilgin varsa konus yoksa sus.Konuyu bilmeden atlama aptal durumuna düşme. Olmadı bu yazı ama idare et müsait değilim. Sevgiler…..

 4. Chat sitesi için güzel bi konu olmuş öncelikle kalemine sağlık KaRa… Saygı , sevgi ve özellikle doğal neysen o olarak sohbet edilirse yalansız dolansiz ve art niyetsiz Real olsun sanal olsun her yerde yeri ve değeri olur insanın….

 5. Merhaba herkese … Kara bey ve maddeleri.. 🙂 anlatım detaylar çok güzel. Okurken tebessüm edip düşünüyorsanız.. bu güzel bir anlatım dır.. teşekkürler Kara.. madde.. 2.9 havalar nasıl olsursa olsun..Canlarsohbet.net de tebessüm olsun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *