Mutlu Olabilmek Adına Mutsuz Olmak

Mutlu Olabilmek İçin Mutsuz Olan İnsanlar

Mutlu olabilmek için kendisini mutsuz eden insanlara çok rastlamışımdır. Zaten bir insanın yüzüne bakınca onun mutsuz olduğunu yüzünden, gözünden, hal ve hareketleriden anlarım. Belki biraz yorgun veya uykusuzdur. Fakat bu insanlarla sohbet etmeye başladığımda şu dikkatimi çeker. Sohbetlerinde yaşadığı andan hiç bahsetmezler. Hep dert, sıkıntı, mutsuzluk, eşiyle yaşadığı problemlerden bahsederler. Fakat ben onlara bir şey anlatmaya çalıştığımda dinlemek yerine olay mahallinden sıvışıp giderler. Çünkü bu tip insanlar tamamen anlatmaya odaklanmıştır, bu düşüncenin altında sıkıntılarını dışa vurma, dertlerinden uzaklaşma kaygısı vardır. Sohbet ilerledikçe fark ettiğim bir diğer nokta ise, geçmişte olan yaşantılarından dolayı gelecek endişesi taşımalarıdır.

Mutlu Olmak Için Mutsuz Insanlar

Mutlu Olmak Için Mutsuz Insanlar

Mutlu Olabilmek İçin Anı Yaşamak Önemlidir

Geçmişlerinden bir türlü kopamayan bu insanlar, geleceğe olan kaygılarından bir türlü uzaklaşamaz, hayatı kendine zehir ederler. Yani sevgili Canlarsohbet.net ailesi bu güne ait güzel şeyleri yaşayamazlar. Geçmişin bir türlü gerilerde kaldığını, gelecek için biraz maneviyata dayanmak gerektiğini, “ALLAH VAR GAM YOK” sözündeki güçlü teslimiyeti bir türlü idrak edemezler. Bu tür bir yapıda bulunan insanlar uzun soluklu sağlıklı ilişkiler yaşayamazlar. Hem karşı cinsle, hem de arkadaşlarıyla, hatta çocukları ve anne babasıyla sağlıklı bir ilişkisi yoktur. Yaşadığı ilişkilerde kontrol hep onlarda olmalıdır. Sürekli karşı taraftan bir şeyler isterler, bunlar yerine gelmezse oldukça çekilmez ve huysuz olabilirler.

Netice itibarıyla tüm ilişkilerinde sıkıntı yaşarlar. İnsanlara ve ilişkilere olan itimatları yerinden oynamıştır. Gelecekte olabilecek muhtemel bir mutsuzluk vakasının önüne geçmek için, istedikleri halde ciddi bir ilişki yaşayamazlar. Ya da terk edilme endişesiyle, yaşadıkları ilişkiyi bitirmek için çaba sarfederler. Gördüğünüz gibi mutlu olabilmek için mutsuz olmayı adeta kendilerine nirengi noktası seçmişlerdir.

Mutlu Olmak İçin Mutsuz Olan İnsanlardan Uzak Durun

Bu insanlar sizin yaptığınız hatayı kesinlikle unutmazlar. Fakat kendileri bir hata ya da haksızlık yaparsa, bencil, nankör, narsist insanlar gibi bunun farkına bile varmazlar. Onlara göre kendileri son derece fedakardır. Hayatı boyunca kaybetmekten korktukları için belli şeylere sahip olamazlar. Maddi güçleri yettiği halde evlerine pahalı eşyaları almak istemezler. Bir gün evine hırsız girip eşyaları çalar endişesiyle nerede ucuz eşya varsa onu alır ve kendi hayat kalitesini düşürür. Yukarıda bahsettiğimiz gibi ikili ilişkilerden de kaçınırlar. Bu kaçınmanın altında ait olma ve sahiplenme duygusu yatar.

İlişki ya da evliliğinin biteceğini düşünerek sahiplenilmekten, bir kişiye bağlanmaktan kaçarlar. Bu tür insanlar, eş, çocuk, anne babasına karşı bir paylaşım içerisine girmez, ilgi ve bağımlılık göstermezler. “Ben Kendime Yeterim”, “Hiç Kimseye İhtiyacım Yok”, “Ben Kimseye Bir Şey Vermem, Almam”, “Ben Kimseye Güvenmem” diyerek en yakınlarından bile kendilerini soyutlarlar. Yani ekmeğini yemeğini tabiri caizse bir köpek gibi iki bacağının arasında yer, kimseyle paylaşmaz.

İnsanlara hep mesafeli davranırlar, sürekli olumsuz duygu ve düşünce içerisindedirler. İlişkilerinde hep yüzeysellik hakimdir. Karşı tarafla olan cinsi münasebetlerinde anlık, gecelik ilişkiyi tercih edip, bir daha onunla bir araya gelmek istemezler. Çünkü karşı tarafa bağlanmaktan çekindiği için onu kendisine bir tehdit olarak algılar.

Mutlu Olmak İçin Mutsuzluk Kimlerde Daha Çok Görünür?

Mutlu olmak için mutsuz olanlar genellikle kadınlardır. Fakat bazen erkeklerde de görülür. Konuyu okuyan canlarsohbet.net sitesinin değerli hanımefendileri, sakın konuyu yanlış anlayıp üzerinize alınmayınız lütfen. Bir hatırlatmada bulunayım, yarınki konumuz büyük ihtimalle alınganlık konusu olacak, bu konu da biraz kadınları ilgilendiriyor. Küsme, darılma, alınma olmasın burada yazılanlar sadece benim şahsi kanaatimi ve görüşlerimi ihtiva eder.

Ne olursunuz bana alınmayın, diyorum ve konuya devam ediyorum. Evet nerede kalmıştık, mutlu olmak için mutsuzluğu kendine şiar edenlerin geçmişine baktığımızda, çocuklukları mutsuz geçmiştir. Ebeveynleri tarafından sürekli horlanmış, aşağılanmış, eleştirilmiş, başka çocuklarla mukayese edilmiş, ötekileştirilmiştir. Anne-babası boşanmış, geçmiş zamanda sevdiği kişileri kaybetmişse bu tür bireyler kendilerini diğer insanlardan koruma içgüdüsüyle hareket ederler.

Bazı kadınlar ilişkilerinde vazgeçilme korkusuyla farkında olmadan karşı tarafın hal ve hareketlerinde ipucu ararlar. Daha fazlasını görmek isterler, gördüklerine inanmazlar, inanmadıkça daha fazlasını görmeyi isterler. Bu nedenle yaşadıkları her ilişkide kafaları iyice karışır. Ne istediklerini tam anlatamadıklarından fevri, sinirli, hırçın, alıngan olabilirler. Halbuki bu kadının sadece karşı tarafın kendisini sevdiğine ikna olma ihtiyacı var. İşte bu ihtiyaç ve ikna kaygısı, günümüzün güzelliklerini hayata geçirmeye mani oluşturuyor.

Sonuç, Özet ve Tavsiyeler

Yukarıda bahsedilen kaygı ve endişeleri taşıyorsanız, geçmişte yaşadığınız olumsuz deneyimler kafanızı meşgul ediyorsa, bir sonraki kuracağınız ilişki, bir önceki yaşadığınız tarafından olumsuz etkileniyorsa, geleceğe yönelik kaygılarınız devam ediyorsa, hayatınızda her şeyin ters gittiğini düşünüyorsanız, “Yahu Gökten Domates Yağsa Kafama Hıyar Düşüyor” diyenlerdenseniz, mutsuzluğunuzun nedenini anlayamıyorsanız artık biraz kendinize dönme, kendinizi bulma zamanı, kendinizle yüzleşme zamanı geldi de geçiyor bile. Bu yüzden gerçek zamanın, şu an yaşadığınız an olduğunu unutmayın. Bırakın geçmiş geçmişte kaldı, geleceği de yalnız yüce ALLAH bilir. Kendinizi bu kadar kasıp harap etmenin, çevrenizdeki insanlara hayatı zehir etmenin bir anlamı yok.

Sohbet odaları ekibinden ben yazarınız KaRa, makalemiz 700 kelime sınırını çoktan aşmış. Aslında site sahibi karizma_ ile 300 kelime yazarım, makale başına 10 lira alırım diye anlaşmıştım. Fakat kardeşimin canı sağolsun her şey para demek değildir. Unutmayın yarın alınganlık konusunu işleyeceğiz inşallah. Sevgi ile kalın.

karizma_ 219
Yorumlar

4 yorum bulunmaktadır. “Mutlu Olabilmek Adına Mutsuz Olmak

  1. Hepimizin tabiki kotu anilari vardir. Hepimizin basindan ama gecmiste ama bugun kotu diye adlandirdigimiz olaylar gecmistir. Sebebi ne kim olursa olsun kotuyu geride birakmak bize iyi gelecek yanlarini alip bugune bakmak gerekir. ALLAH hepimize akil vermis, kullan demis kullanmaliyiz da. Gecmise takilip hem kendimize hemde karsimizdakine bunu defalarca anlatmak yasatmak sirf anlatmis olmak adina egomuz adina bunu yapmak, bununla dikkat cekmeye calismak yapilabilecek en buyuk yanlistir bana gore. Ki insan en akilli canlidir. Isterse tum olumsuzluklara ragmen onune bakabilir ayakta kalabilir vede en onemlisi mutlu da olabilir.. Hic bir seyin etkisinde kalmadan mutlu olacagimiz, mutlu edecegimiz gunlere..

  2. Bence mutluluk önemli mutsuz bir huzursuz bir ortam iyi degil evet kadinlar mutsuzluk daha cok olur çünkü kadınların üstüne çok yük bildirilir toplum acisinds sürekli eleştiriler şiddet maruz kalır erkekler vardır elbette hayatımız boyunca iyi yaşamak hakkımızdır diye düşünüyorum bu konu içinde ayrıca tesekkurederim

  3. Hayatta mutlu olmak ya da olmamak herkesi ilgilendiren duygu yüklü bir durumdur. Maddi ve manevi tüm imkanlara sahip olsak da mutsuzluk önünde engel teşkil etmez. Çünkü bir an olsa bile o duygusal yoğunluğu ve yükü insanlar muhakkak yaşar. Önemli olan geçmişin yükleri ve geleceğin endişe yükleri değil, anı yaşamak ve daha güzel olması için o yüklerden arınıp, yaşatmak. Makale güzel bir konu ve anlatım olmuş.

  4. mutluluk ve mutsuzluk bu olgu kişiye göre değişkendir en ufak bişeyden mutluluk duyanların yanı sıra her şeye karamsar bakan bir kesimde mevcut örnek olarak güzel şeyler olduğunda mutlu hisseden insan aksi olduğunda melankoliye bürünür sebep karşısındakinden aldığı olumsuz etkidir bu da ne kadar mutlu ne kadar mutsuz olabilecem beklentisi içindedir son olarak eklemek istediğim şu kime ne şekilde yaklaşırsanız aynı şekilde karşılık alırsınız her kesin mutlu olması dileğimle saygılar…

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *