Mircte Sohbet

mİRCte Sohbet

mİRCte sohbet odaları, Türkiye’de yaklaşık 34 sene önce doğarak mevcudiyetini günümüze kadar idame ettirmiştir. İnternetin icat edilmesiyle birlikte sosyal dünyada yerini almak ve bu akıma kapılmak çok hızlı oldu. MIRCTE sohbet ilk başladığı dönemde, şimdiki gibi kolaylıkların hiç biri yoktu. İnsanların çoğu, internet kafeler vasıtasıyla Chat sohbet yapmaya çalışıyordu. Mircte chat olayına alışan kuşak bunu bir türlü bırakamıyordu. Olanağı olanlar evlerinde, olmayanlar ise internet kafelerde kuyruğa giriyordu. Şu anki nesil ise mirc sohbet programından bihaber olarak yaşamaktadır. Mirc, IRC, chat ne demek bilmeyen bir sürü insan vardır.

mİRC en yalın anlatımıyla sohbet programlarının babası sayılmaktadır. IRC aktarım protokolü ise, belli sunucular üzerinde çalışan platformlara bağlanarak muhabbet etmeyi temin etmektedir.  Mirc Script programları ise bir zamanlar, masaüstü program kullanıcılarının ilk göz ağrısıydı. Bu büyülü programa tıklayarak anında sohbet odasına bağlanmanın havası bambaşkaydı. Şimdiki nesil ise bu programdan habersiz, elindeki son gelişmiş mobil telefonlarla sohbet sitelerine bağlanmaktadır. Fakat bu son teknoloji bağlantıların hiç biri, mirc script programının verdiği hazzı vermemektedir.

Bu programı icat eden Khaled Mardam Bey ise, şöhret ve paranın sarhoşluğuyla bir topan ekmeğe muhtaç olmuştur. İcat edildiği ilk yıllarda bu mircte sohbet programı en parlak dönemlerini yaşamıştır. Fakat facebook başta olmak üzere diğer sosyal paylaşım sitelerinin bir sarmaşık gibi her yanı sarmasıyla birlikte, eski popülerliğini yitirmiştir. Fakat hala hastalık derecesinde bu programı kullanan hatırı sayılır bir kitleden bahsedebiliriz. Ben şahsen hala mirc script programını kullanarak chat sitelerine bağlanan eski bir chatciyim. Eskiden bazı evlerde masaüstü bilgisayar bulunurdu. Ev sakinleri sırayla bu mirc script programını kullanarak chat sitelerine bağlanırdı. Günümüz dünyasında ise her aile bireyinin elinde kocaman tekne gibi harika telefonlar var. Canı isteyince sohbet odaları yazıyor ve canlarsohbet.net benzeri sitelere rahatlıkla bağlanıyor.

Mircte Sohbet Odaları

mIRC sohbet sunucularında birbirinden bağımsız bir çok oda mevcuttur. Bu odaların her birinde Founder denilen bir kanal sahibi bulunur. Bu Founder dediğimiz kişi kendi yönetim kadrosunu oluşturarak kanalın işleyişinden, düzeninden ve asayişinden sorumludur. Eski bir chat kuralı olarak Admin denilen üst düzey yöneticiler bile Founder’in işine karışamaz. Kendi yetkisini aşan olaylar olduğunda adminlerden yardım talep edebilir.

Geçen gün, işyerinden canlarsohbet.net sitesine mirc script programı kullanarak girmiştim. Tesadüfen yanıma oturan bir işyeri sakini şöyle dedi. Yahu Karizma abi sen hala mİRC’te mi takılıyorsun? Bu platformlara hala giriş çıkış yapan var mı?. Nasıl cevap vereceğimi bilemedim ve gülümseyip geçtim. Bir çok kişi İRC ile sosyal paylaşım platformlarını karıştırmaktadır. Oysa bakıldığında ikisi de farklı platformlar üzerinde çalışan, işlevleri tamamen birbirinden ayrı platformlardır.

Mobil mİRCte Sohbet Bağlantısı

Ben şahsen geleneksel ve eski kafalı biri olarak mobil mirc bağlantısını kullanmıyorum. Masaüstü veya Laptop kullanarak chat sitelerine bağlanıyorum. Fakat sizler sitemize bağlanmak için herhangi bir mIRC script programı indirmenize gerek yok. Dolayısıyla herkesin elindeki telefonlarla mobil bağlantı kurması çok daha kolay. Eğer Mirc Sicript programına daha yakın bir program kullanayım diyorsanız. Androirc programını kullanabilirsiniz. Bu programın ara yüzü de mirc script programını andırmaktadır. Eğer programı kurmakta zorlanırsanız. Androirc Kurulum ve Kullanma Kılavuzu konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu sihirli programı indirmek istiyorsanız, buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

karizma_ 49

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *