Hamilelerle Sohbet Etmek

Hamilelerle Sohbet Etmek

Hamile insanların bulundukları bu hassas dönemde ne kadar duygusal olduğunu aşağı yukarı hepimiz biliyoruz. Bu dönemde bir çok hormonal değişim, duygu karışıklıkları, doğum anının nasıl geçeği endişesi had safhaya geliyor. Eşiniz, kardeşiniz, herhangi bir yakınınız veya komşunuz hamile olabilir. Onların içinde bulunduğu durumu anlamak ve empati yapmak zorundasınız. Hamilelerin anı anını tutmayabilir, bir gün mutluyken, yarın sinirli olabilir. Bu nedenle hamilelerle sohbet etmek ve onlara söylenmemesi gereken sözleri bilmek çok önemlidir. Çünkü bir çok hamile kadın bebekleri için endişe içindedir veya vücudundaki değişimlerden memnun değildir.

Canlarsohbet.net ailesi olarak Hamile Kadınlara Söylenmemesi Gereken Sözleri Sizin İçin Hazırladık.

Karnın Ne Kadar Büyümüş !

Hamilelerle sohbet ederken, onun karnına bakıpta patavatsız ve dangalakça “Ooo Karnın Ne Kadar Büyük, Onu Nasıl Taşıyorsun” gibi cümleler yersiz ve sinir bozucu olarak karşılık bulacaktır.

Yemek Yemiyor musun? Karnın Ne Kadar Küçük !

İşte yine patavatsız bir yaklaşım sözü daha. Karnın ne kadar küçük. Yahu güzel kardeşim her annenin karnı, aynı torna tezgahından çıkmış gibi olamaz. Kiminin karnı büyük, kiminin küçük olur. Bazı insan 3 tabak yemesine rağmen kilo alamaz, bazısı su içse yarar kilo alır. Hayırdır sen neyin peşindesin ?

Bekliyormuydunuz ?

Yahu kardeşim amma meraklı çıktın, bekliyor muydunuz?. Böyle mahrem bir soruyu hamile bir kadına sormak abesle iştigaldir. Nasıl hamile kaldığını anlatıp anlatmamak ona kalmış bir şey. Hem bazı olaylarda plan yapamazsınız. “Sürpriz mi oldu?”, “Planlımıydı?” gibi sorularla anne adaylarını lütfen strese sokmayalım. Nerede ne konuşacağımızı, nerede duracağımızı lütfen bilelim.

Kız mı İstiyorsunuz, Erkek mi ?

Duyduğum en saçma sorulardan birisidir. Evlat evlattır, kız veya erkek olmasının ne önemi var?. Her anne yavrusunu sağ salim kucağına almak isteyecektir. Onun için kız veya erkek farketmiyor. Eminim soru sorduğunuz kişi sizin kadar kız mı erkekmi gibi bir konuda endişe duymuyordur.

Ben Hamileyken Neler Yaşadım Neler

Hamilelerle sohbet ederken, başınızdan geçen kötü şeyleri anlatıp ta kadıncağızın canını sıkmayın. Yok midem bulandı, kilo aldım, basurum kanadı gibi sorunlarınızı anlatmayın. Kadıncağız gün sayarken bu tür negatif hikayeleri dinlerse mutlaka morali bozulur ve hamilelikten korkmaya başlar.

Normal Doğuramıyor musun?

Bir annenin hangi şekilde doğum yapacağı, annenin keyfine kalmış bir olay değildir. Anne adayının sağlık durumları ve diğer durumlar doğum şeklini belirleyen unsurlardır. Gebe bir kadının hangi şartlarda doğum yapması gerektiğine sadece hekim karar verebilir. Nazik bir üslup ile doğumu hangi şekilde yapacağını sorabilirsiniz. Hamilelerle sohbet etmek hoşlarına gidebilir. Onun vereceği cevap neticesinde yargılamaya kalkmak, bunu sözlerle, davranışlarla, göz ve dudak hareketleriyle de belli etmek onları mutsuz yapacaktır.

Emzirmeyi düşünüyor musun?

En saçma ve sinir bozucu sorulardan birine daha geldik. Emzirmeyi düşünüyor musun?. Sana ne cevap vermesini beklersin?. Yok ben emzirmeyi düşünmüyorum, eşim bir adet maltız keçisi almış çocuk onu emecek !. Yahut benim yerime sen emzirsen nasıl olur ?. Şunu kafanızdan çıkarmayın bebekler için anne sütü tıpkı hayat veren bir sıvı gibidir ve vazgeçilmezdir. Çok değerli bir besin olduğu için emzirirmisin emzirmezmisin gibi soruların muhatabı bile olamaz. Bebeği emzirmek veya emzirmemek planlanan bir olay değildir. Bu yüzden böyle bir soruyu sorarak annenin kaygılarını artırmayın.

Şunları Yeme Bunları Ye

Gebelik süreci yaşayan bir anne adayı, gebeliği süresince güvenebileceği bir hekimden tavsiyeler alır, neleri yiyip yememesi konusunda onun önerilerini dikkate alır. Her hekimin önerileri hastaya göre farklılıklar gösterir. Bu yüzden “Ben Hamileyken Doktorum Şunları Yememi Yasaklamıştı” v.b. sözler söylemek, anne adayının hekimi ile ilgili endişelerinin artmasına yol açar. Yahut “Ayva Yersen Bebek Güzel Olur.”, “Et Çok Yeme Çocuk Arsız Olur” gibi kafa karıştıran üfürükçü sözleri ile de anne adayının kafasını lütfen karıştırmayın.

Hamile Kalmak İçin Çok Yaşlısın veya Gençsin

Planlı veya plansız veya sürpriz bir hamilelik hiç farketmiyor. Ebeveynler bir çocuk sahibi olmaya karar vermişse güzel bir olaya imza atmışlardır. İnsanları yaşına göre yargılamak kimsenin haddi de değil, hakkı da değil. Örnek verecek olursak benim baldız tam 45 yaşında doğum yaptı. Bana göre çok güzel bir olay ve ben buna saygı duydum. Sizler de yargılamayacak, eleştirmeyecek saygı duyacaksınız. Aksi halde koca çenenizi kapatıp susacaksınız.

Hamilelerle Sohbet Ederken Hamileliğin Cinsel Hayatını Etkileyip Etkilemediğini Sormak

Hem saçma hem de mahrem bir soru, sanane kardeşim milletin yatak odasından? Böyle bir soruyu en yakın bildiğiniz arkadaşınıza dahi sorarsanız rahatsız olabilir. Zaten karşınızdaki insan bu konuda muhabbet etmek istiyorsa konuyu açacaktır.

İşini ve Kariyerini Bırakacak mısın?

Hamilelerle sohbet ederken iş ve kariyer konusuna girerseniz canını sıkabilirsiniz. Zaten kadıncağızın karnı burnunda, iş ve kariyer konusunda da sıkıntıları varsa onu tetikleyebilirsiniz. Bir anne çocuk sahibi olmaya karar verdiğinde zaten iş ve kariyer konusunu erteleyip rafa kaldırabilir, çocuğu kendi yetiştirmek isteyebilir.

Hamilelerle Sohbet Ederken, Bunlar Daha İyi Günlerin Demek

Hamilelerle sohbet ederken gözlerini kısarak “Bunlar Daha İyi Günlerin” gibi başlayan bir cümle karşınızdaki insanın tepkisini çekebilir. “Hayırdır Canım Seferberlik veya Sıkıyönetim mi İlan Edildi” gibi bir tepki görebilirsiniz. Sen belki hamilelik döneminde çok sıkıntı çektin, sen çektin diye başkalarının da aynı süreci yaşaması ve sıkıntı çekmesini dilemek insanoğluna yakışmayan bir durumdur. İnsanları mutsuz edecek bu tarz söylemlerden lütfen kaçının.

Evet sevgili okurlar; hamilelerle sohbet konusunun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Unutmayın hamileler hassas bir dönemden geçiyorlar. Onlarla sohbet ederken usturuplu sözler söylemeye gayret edin ve kelimelerinizi seçerek konuşun. Onları üzecek, sıkıntıya sokacak, bunaltacak sözlerden uzak durun. Karnın çok büyük, karnın çok küçük, yok gözlerinin önü çökmüş hastamısın, karnın sivrilmiş çocuğun erkek olacak, yok karnın yuvarlak kız olacak gibi ön yargılı sözlerden kaçınalım. Bu örnekler uzadıkça uzayabilir. Sizin de konu hakkında görüşleriniz olursa yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer Konu Başlıklarını Okumaya Ne Dersiniz ?

karizma_ 218
Yorumlar

Hakkında bir yorum “Hamilelerle Sohbet Etmek

 1. Selam sevgili KaRa;
  Bir erkek olarak yazdığın konuya ve konuya hakimiyetine hayran kaldım. İyice didiklemissin.Ama biz ne dersek diyelim patavatsiz insanlar hep hayatımızda olacak ne yazıktır.
  Sana ve yazdıklarına tamamen katılıyorum.Rahat bırakın anne adaylarını ya.Herseye maydanoz olmayın.
  Burdan tüm anne adaylarının kutlar güzel hamilelikte geçirmesini dilerim. Hamilelik nasıl geçerse geçsin sonuçta anne olacaksınız. Çocuğunuzun ilkdefa yüzünü gördüğünüzde yaşadığınız o duyguyu anne olarak ben bilirim.Onu ilk koklayis mis gibi kokusunu içinize çekmek dünyanın en güzel duygusu. Onu bagriniza basmaniz ona sarilisiniz. Unutulmaz. İnsanın içine ılık ılık busey akıyor sevgi ve merhamet damlacıkları bütün bedeninizi dolduruyor hucrelerinize işliyor. Artık o sizin yaşam kaynağınız. Ne yaparsanız yapın önce onu düşünürsünüz.
  İnanın şuan oğlumu ilk kucağıma aldığım anı düşündüm. Allahim herkese o duyguyu yaşatsın. O koku ohhh misssss gibisi candan öte canın var artık düşünsenize annesiniz..
  Ay ben aldırdım gidiyorum. Burada keseyim yoksa 3 gün hiç bıkmadan yazabilirim. Oğlumu anlatabilirim…
  Emegine saglik KaRa başka makalelere buluşmak dileğiyle….Emegine yüreğine kalemine sağlık.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *