Bedava Çet Yap

Bedava Çet Yap kelimesi hakkında düşünceler ve bilgi aktarımı yapmaya çalışacağım.

Bedava Çet Yap

Sohbet siteleri ile haşır neşir olanlar, sanal platformlarda gezip dolaşarak vakit geçirmeye çalışanların aşina olduğu “Bedava Çet Yap” kelimesini sizler de mutlaka duymuşsunuzdur. Sosyal paylaşım sitelerinde kullanılmayan bu büyülü sözcük, sadece yazılı chat yapılan sanal platformlarda kullanılmaktadır. Büyülü olmasının ve bu kadar cazip olmasının nedeni, sizde takdir edersinizki bedava olmasından kaynaklanmaktadır. Bir de bu eğreti sözü “Bedava Sirke Baldan Tatlıdır” gibi bir atasözüyle destekleyince tadından yenmez. Fakat bu atasözünü çürüten ve bedavacılığın tehlikeli olduğunu belirten bir rus atasözü şöyle der; “Bedava Peynir Sadece Fare Kapanında Bulunur

Bedavacılık, Avantadan Geçinme ve Beleşçiliğin Getirdiği Tehlikeler

Gündelik hayatımızın her alanında, özellikle büyük kentlerde hiç kimse, kimseye bedava bir şey koklatmaz. Paranın ilahlaştırıldığı dünyamızda herşeyin mutlaka bir maddi değeri vardır. Velevki hiç tanımadığınız birisi size bedava bir şey vermeye çalışıyorsa buna mutlaka şüphe nazarıyla bakmak gerekir. Bu nedenle sizlere tavsiyem tanıdık bile olsa, hiç kimseden karşılıksız bir iyilik beklemeyin. Gün gelir yapılan iyiliğin altında kalır, ezilir, bükülür ve zedelenirsiniz. Ayaklarınızın üzerinde durmaya, kimseden bir şey beklememeye kendinizi alıştırın.

Bedava Çet Yap” gibi İngilizceden dilimize çevrilmiş eğreti sözcük te gözünüze hoş gelebilir. Çünkü kelimenin başında bedava yani ücretsiz kelimesi mevcuttur. İrili ufaklı bir çok sohbet sitesi bu kelimeyi özellikle kullanmaya gayret etmektedir. Kullanıcı sayısı hayli fazla olan bazı büyük sitelerde yetkiler para ile satılmakta ve site sahibi büyük rantlar sağlamaktadır. Bu nedenle gördüğünüz gibi hiç kimse babasının hayrına bedava kelimesini kullanmıyor. Mutlaka altından bir çapanoğlu çıkıyor.

Bedava kelimesi özellikle biz Türk toplumu açısından çok beğenilerek kullanılan ve her kesimin hoşuna giden bir kelime. Bedava yani karşılığında hiç bir şey istenmeyen, para verilmeyen bir eşya, mal, hizmet v.b. aklınıza ne gelirse. Çünkü kelimenin başında bedava geçince ufkunuzu sonuna kadar zorlayabilirsiniz. Toplum olarak gittikçe bir yozlaşma ve kokuşmanın içerisine girmiş bulunmaktayız. Çalışmadan, kazanmadan, terlemeden “Armut Piş, Ağzıma Düş” mantığıyla hareket eden insanların sayısı gittikçe artmaktadır.

Hızla büyüyen bedavacılık, avantacılık, sokak ağzıyla “Biraz Yolumu Bulayım”, “Abim Yolumdayım” gibi anlatımlarla süslenerek mübah ve matah bir olaymış gibi sürekli konuşulduğu için yaşadığımız toplum da bu bedavacılık anlayışını benimsemektedir. Bedavadan, avantadan, kolay yoldan para pul sahibi olanların ağzına zamk gibi yapışmış bir slogan vardır. “Avanta Bomba Olsun, Kıçımda Patlasın”. Durumun vehametini ve gelinen noktayı sizlere göstermek için amiyane bir tabir kullandık. Bu nedenle sevgili okuyucularımın anlayışına sığınıyorum. Sürç-i lisan ettikse affola.

karizma_ 162
Yorumlar

Hakkında bir yorum “Bedava Çet Yap

  1. Bedava çet yap, bedava köfte ye, ayran iç. Bedavadan avantadan parasız sohbet etmek gerçekten çok güzel. Canlar sohbet.net sitesi gerçekten çok güzel

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *