Güven ve Saygı

Güven ve Saygı

Güven ve Saygı, hayatımıza yön veren, her durumda bizi etkileyen iki önemli kriterdir. Kanalımızın sevimli müdavimlerinden hepimizin yakından tanıdığı aSy_HatuN veya GuL rumuzlarını kullanan hanımefendi, Güven ve Saygı konusunu işlememizi rica etti. Biz de kendisini kıramadık. Güven konusuna tam derinleme olarak dalmadan önce biraz Özgüven konusunu işleyelim dedim. Gündelik hayatta bir çok bireyin kariyer, iş, bağımlılık, endişe gibi sorunlarının altında özgüven eksikliğinin yattığını görmekteyiz. Özgüven, Özdeğer, Özsaygı gibi kavramlar birbiri ile iç içe geçmiş, birbirinden ayrılmayan temel dinamiklerdir.

Güven Ve Saygı

Güven Ve Saygı

Özgüven Nedir ?

Kişinin kendisine son derece güvenmesi, girdiği bütün işlerde başarısızlık kelimesini asla kabul etmemesidir. Bu duygu sayesinde kişi istediği yolda yürüyebilir, amaçlarına ulaşabilir. Başarılı insanlara baktığımızda özgüvenlerinin tam olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Özgüven doğuştan her insanda olan bir yapı taşıdır. Fakat ailenin yetiştirme tarzı, çevre v.b. unsurlar bu davranış şeklini etkileyebilir. Özellikle baskıcı bir ailede yetişen bireylerin özgüveni zedelenmiştir.

Çünkü sürekli anne ve babası “Şunu Yapma Dökersin”, “Bunu Etme Kırarsın”, “Sen Kesinlikle Bu İşi Yapamazsın” gibi sözlerle yetişmekte olan o fidanın Özgüvenine baltayı vururlar. Zamanla büyüyüp yetişkin olan bu birey, tek başına hareket edemez. Büyük kararlar veremez, pısırık, korkak bir birey olarak hayatın içinde yuvarlanıp gider. Bu yüzden ebeveynlere büyük görevler düşmektedir. Evlatlarınızı yetiştirirken sürekli yapma, etme, kırma, dökme gibi sözler söylemekten kaçının. Bırakın kırsın, döksün kendi başına bir şeyler yapmaya çalışsın.

Güven ve Saygı Kazanımları

Güven ve saygı çok hassas bir teslimiyettir. Bir insanın güvenini çok zor kazanırız. O insan bir veya bir kaç kez sizi farkında olmadan sınar. Fakat en ufak bir hatanızda o kişinin güvenini kaybedersiniz. Yani güveni kazanmak zor, kaybetmek anlıktır. Zaman geçtikçe bu güvensizlik ortamı kutuplaşmaya ve zıtlaşmaya doğru gider. Bir insan ne kadar ihanete uğrarsa, ne kadar kazık yerse, ne kadar darbe alırsa o kadar güvensiz olur.

Yani demem o ki, artık kendinden başkasına güvenmeyen, bu konuda annesine, babasına, kardeşlerine dahi güvenmeyen insanlar yakın çevremde oldukça fazladır. Hatta bazıları konuyu şakaya getirip “Babama Çok Güvendim, O bile Annemi Öptü” diyerek aslında bilinç altındaki güvensizliğini ortaya koymaktadır.

Saygı Beklenir Ama Güven Kazanılır

Güven ve Saygı arasında bariz farklar vardır. Saygıda bir beklenti vardır. Ahmet veya Mehmet bana saygı duysun diye beklersin. Güven’de ise bir teslimiyet vardır. Güvendiğiniz kişi sizi her alanda destekler, siz de onu desteklersiniz. Kredi çekeceğini beyan eden arkadaşınıza güvendiğiniz için kefil olursunuz, eğer krediyi ödemeyi askıya alır veya geciktirirse siz de bu konudan muzdarip olursunuz. Saygı ise karşınızdaki kişiyi nasıl tanıdığınız, nasıl bağlantı kurduğunuzla alakalıdır. Güven ve saygı birbirine benziyor gibi görünse de aslında iki ayrı kavramdır. Bazı insanlar ona güvenmediğinizi söylediğinizde ve hissettirdiğinizde bunu bir küfür olarak kabul ederler. “Efendim Sen Bana Nasıl Güvenmezsin” gibi asi bir çıkış yapabilirler. Çünkü küçük düşürüldüklerini düşünürler. Bu tür insanlar yapı itibariyle karşı tarafa çok çabuk güvenen ve aynı beklentide olan kişilerdir.

Güvenmek Zaman Alabilir

Güvenmek epey bir zaman alır, hatta bazıları için çok fazla zamana ihtiyaç vardır. Güven içgüdüsel bir süreçte yol alır. Bir insana güvenmek istediğimizde bunun ne kadar zamanda olacağını kestiremeyiz, kesin bir şey söyleyemeyiz. Karşımızdaki kişi çok farklı bir yapıya sahipse ona güvenmemiz çok uzun bir zaman alır. Fakat o kişi bize hal ve hareketleriyle, konuşmalarıyla, düşünce yapısıyla benziyorsa çabuk güveniriz.

Mesela köpeklere ve kedilere karşı iyi ve merhametli olan insanlara çabuk güveniriz. Çünkü hayvanlara iyi davranıyorsa, onun merhametli, ince fikirli ve duygusal yönlerinin ağır olduğunu düşünürüz. Güvenle alakalı en güzel durum, değer verdiğimiz insanlardan bize değer verdiklerini hissetmemiz ve olumlu dönüşler almamızdır. Çünkü onlar biliyorlar ki, ihtiyaçları olduğu anda iki elimiz kanda olsa yanlarına koşup gideceğiz.

karizma_ 232
Yorumlar

5 yorum bulunmaktadır. “Güven ve Saygı

 1. Ben bu zaman da kimseye guvenmiyorum diye basliyor bu gunun yazilimlari.. Ama insan once kendini kendi yaptiklarinin analizini yapmali bence. Ben ne kadar guven veriyorum karsimdakine diyebilmeli.. Bence guveniyorum yada guvenmiyorum demeden once karsindakini iyi tanimali tanimaya calisilmali. Guven hemen aninda olabilecek bir sey degil cunku. Zamana yayabilmeli insan, saygiyi bilmeli anlayisla yaklasmayi acaba demeyi keske den once dusunebilmeli. Ben guvenmiyorum deyip te asip kesmemeli kirip dokmemeli. Arkadasligi sevgili olma ile karistirmamali. Tabi ki gunumuzde ayricaliklar var tabi ki hak etmeyenler var ama Lutfen Lutfen herkesi de ayni kategoriye koymamali. Guveni saygiyi sevgiyi hak edenlerden olabilme umidiyle.. Sevgili Kara yine guzel bir konuya deginmissin kalemine yuregine saglik . Umarim okuduktan sonra her birimiz bir an icinlik bile olsa dusunur once kendimizi yargilar yargisiz infaz dan vaz geceriz..

 2. Sevgili KaRa yine döktürmüş. Bizede yorum yapmak düşüyor.Günün konusu güven ve saygı … iki ayrı kavram. Güvenden başlarsak önce kendimiz ne kadar güvenilir biriyiz . Kendimizi söyle bir yollayalım bakalim bir konuda güvenilir belki ya öbür daha öbür vedaha daha öbür konuda güvenilir miyiz. Yalan söylemediğine inanır güvenirim peki ya dedikoducuysan söylediğimi gidip yetistiriyorsan işte gitti güven bence güvenilir olmak ailenden aldığın eğitimle sana örnek.olan senin örnek diye sevdiğin seçtiğin insanla alakalı genlerinle alakalı sonradan bir yere kadar egitilebilirsin eğer zekanı kullansmiyorsan genlerin baskın gelir. Eğitim hiccc bi ise yaramazzzz.
  Gelelim saygıya saygı nedir?Karşındakini her haliyle kabul edip onun düşüncelerine hal ve hareketlerine yaşına başına sözlerine tahammül edip ses çıkarmamak midir?
  Yoooo bence o değil niye her şeye yada bize ters olan şeye katlanalim. Ben burda konuyu genel aldim. Önemli olan kırmadan dökmeden karşındakinin hatalarını güzel bir dille anlatabilmek rahatsızlığını belirtmektir. Saygısızlık olacak diye kendi psikolojimizi de bozmanın anlamı yok.onemli olan üslup zaten güzel bir üslupla anlat kardeşim kurtul saygısızlık değil..O

  Daha çok yazmak istiyorum parmaklarım yoruldu.KaRa.Emegine sağlık güzel bir makale olmuş .
  Bence Gül e de yorum yaptir öyle konuyu soyleyip te kenara cekilmesin ……

 3. Güvenin olmadığı yerde saygı olgusu oluşmaz. Saygı olmayan yerde de hiç bir türden sevgi yeşermez. Güzel ve güncel bir konu, yazarın emeğine sağlık.

 4. Dünya da birbirine güvenmekten daha büyük bir nimet yoktur.. Güven varsa sevgi var , huzur var ve en önemlisi saygı var …. Kalemine sağlık KaRa …

 5. öncelikle Kara yine inciler dökülmüş kaleminden kutlarım güven ve saygı bu ikili kişilerin kendine istediği ama karşısındakine iletemediği bi kavram ben buna yorum yaparken çelişkiye düştüm ben karşımdakine ne kadar güven veriyorum yada o bana ya saygı saygı kazanılır değerlere sadık kalınırsa eğer aksi olduğunda sıradanlaşır sadece kendimize istemediğimiz bir şeyi karşımzdakinden bekleyemeyiz sonuçta her kesin bir beyni var düşüncelere saygı güvene gelince zamanla oluşabilecek bir olgudur saygılar efem…

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *