Sohbet Ederken Yalan Söylemek

Sohbet Ederken Yalan Söylemek

Sohbet ederken yalan söyleyen, insanları kandırmaya çalışan insanları mutlaka görmüşsünüzdür. Bu insanlar için yalan söylemek sıradan bir iştir. Bunun İslami yönden sakıncalarını, vebalini hiç düşünmezler. Yalana dolana başvurmak bunlar için bir meslek veya sanat gibidir. Doğrular bunlara eğri gibi gelir. Bir insan sohbet ederken neden yalan söyler? Bunun altında yatan travmaları incelemeye başlayalım. Yalan söyleme alışkanlığının altında çocukluk döneminde geçirilen travmalar yatmaktadır. Çünkü sürekli eleştirileceğini, azarlanacağını veya dayak yiyeceğini düşünen bir çocuk bu tehlikelerden kurtulmak için yalan söylemeye başlayacaktır.

Sohbet Ederken Yalan Söylemek

Sohbet Ederken Yalan Söylemek

Chat Sitelerinde Sohbet Ederken Yalan Söylemek

Chat siteleri yalan söyleyenlerin, yüksekten atıp tutanların, mesnetsiz söylemlerin en çok görüldüğü sanal platformlardır. Bendeniz bu chat sitelerinin tozunu yalayıp yutmuş, kalın ve güçlü parmaklarıyla kaç klavye ve bilgisayar eskitmiş birisi olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Karşıdaki kişiye farklı görünmek adına yaşını, işini, memleketini, statüsünü, sosyal ve içtimai durumunu gizleme gayreti içerisinde olan ve bunu pekiştirmek için türlü çeşit yalan söyleyen bir çok insana rastlamışımdır. Sohbet sitelerinde yalan söyleme içgüdüsünün altında, karşıdaki kişiye farklı görünme amacı vardır.

Şöyle bir kaç örnek verecek olursak, kişi aslında inşaatta çalışan bir ameledir fakat chat sitesine girince birden bire müteahhit olur!. Ya da Haluk küçüklükten beri polis memuru olmak istemiştir ama çeşitli nedenlerden dolayı olamamıştır. Chat sitesine girince kendisini polis olarak tanıtır!. Ayşegül gerçek hayatında evden dışarı çıkmamış, patates soğan soymaktan yüzünün bir tarafı yeşile dönmüştür. Fakat sohbet sitesine girince kendisini manken ya da fotomodel olarak tanıtabilir. Yani kısaca lafın özü, bir çok kişi içinde alan uhdeyi, özlemi veya ulaşamadığı bir seviyeyi adeta sohbet sitesi içerisinde haykırmaktadır.

Bazen bir chat sitesine girdiğimde, bazı kişilerin sohbet ederken sürekli yalan söylediğini üzülerek müşahade ediyorum. Mangalda kül bırakmadan desteksiz atan bu tiplere göre aslında İstanbul onların sayesinde fethedilmiştir. Çağımızın en son ve tehlikeli hastalığı olan Corona’ya kendisi evde çare bulmuştur. 3 Üniversite bitiren bu kardeşimiz, 4’ncüyü bitirmek için hazırlık yapmaktadır. Son derece yakışıklı ve çekicidir. Chanserv, Operserv, İrcserv,Memoserv ve Botserv komutlarını ezbere bilmektedir. Bazıları ise dinine son derece bağlıdır. Evde namaz kılmayan, ömründe Caminin kapısından geçmeyen bu tipler, İslami bir konu olunca aynalı sazan gibi konunun içine atlarlar, yarım yamalak bilgilerle konuya müdahil olmaya çalışırlar.

Menfaat ve Çıkar Sağlamak İçin Yalan Söylemek

Sohbet ederken yalan söyleyenlerin en masumu, kasvetli bir ortamı dağıtmak, neşelendirmek için şaka yollu bir takım yalanlara başvuranlardır. Fakat bu yaptıkları bile aslında masum değildir. Çünkü yalanı mübah bir olay gibi göstermeye çalışan tehlikeli bir harekettir. En tehlikeli yalancılar da sizden bir şey koparabilmek için türlü çeşit vaat ve kasemlerde bulunanlardır. Bu tür kişiler menfaati için en kutsal değerlerini bile ayaklar altına alırlar. Sizden ısrarla para isteyen bu tipler, “Falan Gün Paranı Vermezsem, Anamı Avradımı…” , “Çocuklarımın Ölüsünü Öpeyim” gibi en değerlilerini bu yalana alet ederler. Yazık günah bre soysuz, senin ne olduğun zaten belli neden anneni, eşini, çocuklarını bu olaya dahil ediyorsun? Hiç mi yüzün kızarmıyor?.

Gerçek hayatta sohbet ederken yalan söyleyen insanların daha gelişmiş üst modelleri vardır. Bunlar çeşitli badireler atlatarak bir üst sınıfa geçmiş, defalarca cezaevine girip çıkmış, bu konuda master yapmış tiplerdir. Kendilerini üst düzey bürokrat, Hakim, Savcı, Cumhuriyet Baş Savcısı olarak tanıtabilirler. Bu tipler öyle güzel rol yaparlar ki, önlerinde ceket ilikleyesiniz gelir. Bunların ağzı iyi laf yaptığından normal bir insanı rahatlıkla kandırıp tezgaha düşürebilirler.

Sohbet Ederken Yalan Söylemenin Zararları Nelerdir ?

Yalancının mumu yatsıya kadar yanar atasözünü duymayanınız yoktur. Bu nedenle sürekli yalan söylemek ilişkilerinizin sona ermesine, yalnız kalmanıza ve size kimsenin inanmamasına yol açar. Zaten az kalan itibarınız yalanlarınız sayesinde yerle yeksan olur. Toplum ve aile içerisinde hiç bir ağırlığınız olmaz. Anneniz, babanız, eşiniz, çocuklarınız yavaş yavaş sizden nefret etmeye ve uzaklaşmaya başlar. Bu yüzden masum gibi görünen küçük yalanlarınızı dahi terk edin. Mutlaka doğruları haykırmaya devam edin. Cenab-ı Allah insanları doğuştan tertemiz yaratmıştır. Eğer gerçekten dürüst bir insansanız yalana ihtiyaç duymazsınız. Yalandan vazgeçmek, doğruluğu ve dürüstlüğü tercih etmek için öncelikle sosyal çevrenizi gözden geçirin. İşe yaramaz arkadaşlarınızı ve çevrenizi terk edin.

Sohbet ederken yalan söylemek konusunun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sohbet odaları ekibinden yazarınız ben KaRa, hepinize yalansız, dolansız, dürüst ve mutlu bir yaşam diliyorum. Başka bir makalede görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

karizma_ 202
Yorumlar

8 yorum bulunmaktadır. “Sohbet Ederken Yalan Söylemek

  1. Yalan söyleyen kendine yalan söyler, ben tiksinir geçerim sadece…. Kalemine sağlık KaRa yine güzel konu üzerinde durmussun …

  2. Emeğine sağlık KaRa güzel tesbit güzel düşünce ama ben bu olaya bakışım insanların kullandığı nicklere bağlıyorum benim gördüğüm nick kullanan insanlarda ikinci bir karekter oluşuyor ve bunuda sanalda yeni bir karekter oluşuyor sadece düşüncem ve gördüğüm (:

  3. Kalemine sağlık sevgili KaRa. Yılandan korkmam.yalandan korktuğum kadar…..

  4. Alem yalanci dolmus sevgili KaRa

  5. Yalancinin mumu yatsiya kadar yanar kara abi

  6. İnsan herseye ragmen durust olmali

  7. Kisinin karakterini ortaya çıkarır yalan söylemesi

  8. emeğine sağlık kara

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *