Tema Değiştirmek ve Seo’ya Etkileri

Tema Değiştirmek ve Seo’ya Etkileri

Tema değiştirmek ve seo’ya etkileri konusunda daha önce bir çok makaleler yazıldığından eminim. Ben de bu gün, bu konudan biraz bahsetmek istiyorum. Çünkü; canlarsohbet.net site sahibimiz, tema değiştirmek konusunda oldukça heyecanlı. Nerede güzel bir tema görse onu mutlaka kullanmak istiyor. Fakat ben bu konuda daha önce bir çok kez sıkıntılar yaşadığım için, sık tema değiştirilmesi fikrine sıcak bakmıyorum. Bunun sebeplerini aşağıda izah etmeye çalışacağım. Tema değişimi yapıldığında içeriklerinizi yani makalelerinizi kaybetmezsiniz. Fakat, önceki temanızda özel kodlamalar kullandıysanız, temaya has bazı widgetleriniz varsa onları kaybedersiniz. Bu da, bir çok hatanın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Tema Değiştirmek Kullanıcı Deneyimini Etkiler mi?

Kullanıcı deneyimi, Google‘nin en hayati sıralama etkeni olarak liste başındaki yerini korumaktadır. Google tarafından yapılan en son “Yararlı İçerik” güncellemesinde kullanıcıların aşağıdaki siteleri tercih ettiğinin ispatıdır.

  1. Kullanıcılara aradığı bilgiyi sağlayan siteler.
  2. Gezinmesi (navigasyon) kolay olan siteler
  3. Mobil uyumluluk testini geçen siteler
  4. Rakip sitelerden daha fazla bağlantıya sahip olan siteler
  5. Kullanıcı odaklı içerik üreten siteler.

WordPress’in temaları tamamen tasarımla alakalıdır. Eğer kullanıcıyı memnun eden bir tema kullanıyorsanız temanızı asla değiştirmemelisiniz. Fakat yanlış tema seçimi, hemen çıkma oranının yüksek olmasına yol açacaktır. Dolayısıyla sitenize gelen bir kullanıcı, sayfanızdan sıkılarak başka bir siteye yönelecektir. Bu nedenle temanızı değiştirmeden önce, sitenizin SEO’suyla ilgilenen çalışanlar başta olmak üzere tüm kullanıcıları bilgilendirmeniz ve görüş almanız önemlidir.

Tema Değiştirmek ve Biçimlendirmeye Bağlı Seo Tekniklerine Etkisi

Temaları Değiştirmek Biçimlendirmeye Bağlı SEO’yu doğrudan etkiler.

WordPress temalarının farklı HTML öğeleri bulunmaktadır. Yinelenen başlık etiketleri bunlardan sadece biridir.

WordPress’teki farklı temalar, önemli HTML öğelerinin biçimini etkileyebilir; yinelenen başlık etiketleri bunlardan biridir. Canlar sohbet sitesinin kullandığı temalardan örnek vermek istiyorum. Sohbettemalari.com sitesinden satın aldığımız ve şu anki kullandığımız Turmalin teması. Bu tema, H1 etiketlerini, resim alt etiketlerini desteklemektedir. Ayrıca; siteye yüklenen resimleri otomatik olarak webp formatına çevirmektedir. Fakat bundan önce kullandığımız Green Mircte Sohbet Teması, bunların hiç birini desteklemiyordu.

Site Hızı

Bir sitenin hızı, 2010 yılından beri Google’nin aradığı mutlak bir sıralama faktörü olmuştur. İlk başta sadece masaüstü arama sonuçlarına uygulanmıştı. Fakat 2018 yılından itibaren mobil cihazları da kapsayacak şekilde güncelleme yapıldı. Ben şahsen girdiğim sitede, bir sayfanın yüklenmesini beklediğimde hemen asabileşip o siteyi terk ediyorum. Daha sonra geri tuşuna basarak başka bir siteyi deniyorum. Bu yüzden kullanıcı odaklı “Sayfa Deneyimi” ön plana çıkmıştır.

Kullanıcılar bir sayfanın yüklenmesini beklemek zorunda kaldıklarında sinirlenirler. Kabul edelim ki, eğer o sayfa birkaç saniye veya daha kısa sürede açılmazsa, geri tuşuna basıp başka bir sayfa deniyorlar demektir.

Google daha sonra orijinal site hızı sıralama sinyalini ortadan kaldıran ancak yine de web sitelerini sıralarken genel masaüstü ve mobil hızını içeren bir “sayfa deneyimi” güncellemesi yapacaktır. Aşağıda fikir sahibi olmanız için şu anki temamızın skorunu sizinle paylaşıyorum.

Pagespeed

Pagespeed

Tema Değiştirmek

Tema Değiştirmek

Şu anda piyasada chat sohbet sitelerinde kullanılan bir çok ağır temalar mevcuttur. Bu temalara özelleştirmeler ve eklentileri eklediğinizde sitenin hızı oldukça düşecektir. Bir tema dışarıdan bakıldığında son derece güzel görünebilir. Fakat görsellik çoğu zaman işe yaramaz. Eğer tema kötü şekilde kodlanmışsa, google, sitenizdeki yavaşlığı hemen fark ederek sıralamanızı düşürecektir. Bu nedenle yeni bir tema kullanmaya karar verdiğinizde, site yüklenme hızınızın iki saniyenin altına inmesine dikkat edin. Hantal, bol css ve Javascript kullanan temalardan kesinlikle kaçının. Varsın kullandığınız tema çirkin olsun. Fakat hızlı ve temiz kodlanmış bir tema ise bu temayı kullanmaya devam edin. Sohbet odaları olarak tema değiştirmenin olası olumsuz etkilerini sizlere anlatmaya çalıştım. Bir başka makalede görüşünceye kadar sağlıcakla kalınız.

KaRa 43
Yorumlar

Hakkında bir yorum “Tema Değiştirmek ve Seo’ya Etkileri

  1. Sureklı tema degıstırmek sıteyı gerıye atabılır dalgalanmalara sebep olabılır.Bunu bırlıkte tecrube ettık demı KaRa 🙂

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *