Sohbetyeri

Sohbetyeri Ne Demek

Sohbetyeri, sohbet mekanı, muhabbet evi gibi tanımları hep duymuşuzdur. Dolayısıyla bu kavramlar ne anlama gelir hep beraber inceleyelim. Sohbetyeri gündelik hayatta, muhabbet için toplanılan mekan anlamına gelmektedir. Sanal internet dünyasında ise, insanların chat siteleri vasıtasıyla aynı platform üzerinde buluştukları odalara verilen isimdir.

Sohbetyeri Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Sohbet yerleri; internet bağlantısı olan herkesin, kullanıcılarla dolu bir oraya girerek online mesajlaştıkları yerlerdir. Dolayısıyla eş zamanlı olarak bir çok kullanıcı birbirinin yazdığı iletiyi okuyup cevaplayabilir. Günümüz dünyasında sanal chat sitelerine özellikle genç insanlar ilgi duymaktadır. Farklı kültürlere mensup onlarca genç, gündeme dair fikirlerini paylaşmak için bu sitelere gelmektedir.

Bazı yabancı ülkelerde (ABD, İspanya, İngiltere) öğretmenlerin gözetiminde farklı ülkelerdeki öğrencilerle tartışabiliyorlar. Hatta öğrenciler, hazırladıkları tez’ler hakkında sınıf öğretmenleri ile sohbet etmektedir. Fakat buna rağmen, bir çok insan sohbet odalarını eğitim veya bilgi için ziyaret etmez. Bu nedenle internet bağlantısı olan herkes, sohbetyeri odalarında, hangi tehlikelerin kendisini beklediği hakkında uyanık olmalıdır. Aşağıda bu tehlikeler hakkında bilgi vermeye çalışacağım

Özellikle bazı yetişkinler, kendilerini genç bir insan gibi lanse ederek gençlerle cinsel konular hakkında konuşmak isterler. Bu tiplere karşı son derece dikkatli olmak, sohbeti hemen sonlandırmak ve kanal yetkililerine bilgi vermek gerekir. Bu kişiler başta son derece nazik ve sevecen bir profil sergilerler. Hatta bazıları kurbanlarına kontör veya para göndermeyi teklif eder. Fakat internet dünyasında hiç kimse karşılıksız olarak birine yardım etmez. Çünkü altında hep başka istekler ve tavizler olabilmektedir. İnternet dünyasını mesken tutan bazı yaşlı sapıklar, gençlerin yaşadığı sorunlar hakkında bilgi sahibidirler. Ayrıca yeni çıkan müzikleri, ilgi alanlarını iyi takip ederler. Bu şahıslar, yavaş yavaş sohbetin seyrini cinsel kelimelerle değiştirmeye başlarlar. Bu şekilde karşısındaki gencin ürkekliğini kırmaya çalışırlar.

Sohbet Odasını Gençler İçin Cazip Kılan Unsurlar Nelerdir ?

Bir çok gençle yaptığım mülakatta; gündelik hayatta çok utangaç olduğunu belirtmişlerdir. Fakat sohbet odası içerisine girerek hiç tanımadığı insanlarla rahatlıkla chat sohbet yaptıklarını beyan etmişlerdir. Halbuki karşılasında kim olduğu hakkında en ufak bir fikirleri bulunmamaktadır. Bazı gençler de, sohbet odalalarında her ağzına geleni söylediğini ve özgür olduğunu hissettiklerini beyan etmektedir.

Sanal Chat Siteleri İçerisinde Cinsel Konular Konuşmanın Zararları Nelerdir.

Sohbetyeri ve benzeri yerlerde cinsellik konusunda konuşmak, gençleri daha büyük zevkler peşinde koşmaya itebilir. Dolayısıyla açık seçik resimlere bakma isteği, cinsel içerikleri seyretme arzusu gün geçtikçe artabilir. Bunun sonucunda bir çok genç yetişkinlerle sohbet odalarına girmeye yönelmektedir. Bu tuzağa düşen bir çok genç, ahlaksız ve erdemsizce bir yaşantının içerisinde kendisini bulmaktadır. Bu yaşantının da elbette kaçınılmaz sonuçları mutlaka olacaktır. Sanal chat siteleri içerisinde dolaşan kişiler, senin iyiliğinle, kara kaşınla gözünle ilgilenmezler. Bu sapıklar yalnızca kendi arzularını tatmin etme peşindedirler. Şu anda faaliyette bulunan ve bu işi profesyonelce yapan bir çok chat sitesinde cinsel muhabbetler en üst seviyededir. Cinsellikten başka hiç bir şey düşünemeyen insanlar, şeref, namus, erdem gibi manevi değerlerini kaybetmeye mecburdur.

Sohbetyeri İkiyüzlü ve Yalancı İnsanlarla Doludur

Bazı kişiler chat sitelerinde cinsellik hakkında konuşmadıklarını, normal yazışmalarda bulunduklarını söyleyerek kendilerini sıyırmaya çalışmaktadır. Halbuki chat sitelerinin temelinde, anonimlik yani kendini gizleme özelliği vardır. İşte bu nedenlerden dolayı, bir çok kişi sohbete ayak uydurmak için farklı bir kişiliğe bürünmektedir. Bunun sonucunda yeni arkadaş edinmek için onların ilgi alanlarını benimseyebilirsin. Bu şekilde davranan kişiler, önce kendilerini sonra diğer insanları aldatmaya başlamaktadır. Hayatın her alanınoda olduğu gibi, sohbet sitelerinde de, aldatma ve yalan söyleme eğiliminde olan insan sayısı hayli fazladır.

KaRa 33

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *