Marjinal Sohbet

Marjinal Sohbet Nedir ?

Marjinal sohbet, marjinal chat, marjinal takılıyorum gibi daha bir çok abuk subuk kelime milletin ağzında çam sakızı gibi yapışmış. Bir yabancı hayranlığı, bir batıya özenti almış başını gidiyor. “Be hey dangalak, sen ana dilin Türkçe’yi düzgün konuşamıyorsun! bu ne aymazlık, bu ne ahmaklık?”. Neyse yine sinirler tepeme çıktı. Son zamanlarda sohbet siteleri bu Marjinal sohbet konusunu çok fazla kullanmaya başlayınca benim de dikkatim çekti, konuya bir açıklık getireyim istedim. Hatta bizimkiler “Marjinal” yerine “Marcinal” kullanıyorlar, Marcinal ne be!?.

Arkadaşlar sanal dünyada beyin yakan, gündelik hayatta yaşayan insanların aşina olmadığı bir çok kelime dilden dile dolaşıyor. Bir deli kuyuya bir taş atıyor, kırk deli çıkarmaya çalışıyor. Anlamını bilen ya da bilmeyen bir çok kişi ağzını büze büze “Marjinal” diyor. Sevgili arkadaşlar bu sözcük Fransızca’dan dilimize geçmiş, bunun asıl yazılışı “Marginal“. Peki siz gündelik hayatınızda sıra dışı olan her şey için “Marjinal” sıfatını kullanıyor musunuz ?. Yani örnek verecek olursak “Yahu KaRa Abi Çok Marjinal Adamsın, Pantolonunun Bir Tarafı Mavi, Diğer Tarafı Kırmızı!” Bu ne yahu ?.

Marjinal Kelimesinin Anlamını Bilmeyenler

Bir çoğumuz bu kelimenin anlamını bilmiyoruz, eğer biliyorsak ben şu karşıdaki dağa çıkar 45 dakika tek ayak üstünde ayazda beklerim. Gerçekten toplum olarak trajikomik insanlardan oluşuyoruz. İnsanlar bazen enteresan birini gördüklerinde “Yahu Tipe Bak Ne Marjinal Adam” gibi yorumlarda bulunuyorlar. Bunu söyleyene Marjinal ne demek? diye sorsan sudan çıkmış balık gibi alık alık bakacak. Yahu sen daha düne kadar ekmeğe mama, bıçağı görünce kama diyordun, ne çabuk marjinal demeyi öğrendin ?. Sırf havalı konuşmalar yapmak, kendisini diğer insanlardan üstün göstermek için bile bu kelimeyi kullananlara şahit oldum.

Sıra dışı, aykırı, topluma benzemeyen insanları tasvir etmek için kullanılan bir sözcük, bazen kızlar “Ay Şu Oğlana Bak Çok Marjinal Değil mi?” gibi hayranlık uyandıran ifadeler kullanabiliyorlar. Matematiksel anlamda değişken insanlar, toplum içine girmeyen yoz insanlar, kararsız kazımlar, topluma ait değerleri kabul etmeyenler, kıyıda köşede yaşamayı seven azınlıklar için Marjinal kelimesi kullanılabilir. Çevrenizde büyük şehirlerde bu tür marjinal insanlara rastlayabilirsiniz. Bunlar zaten giyimleriyle, kuşamlarıyla, sıra dışı dövmeleriyle, saç stilleriyle hemen dikkat çekerler. Ben deniz şahsi kanaatimi soracak olursan, toplumla, toplumun değerleriyle paralel bir yaşam sürme taraftarıyım. Sokağa çıkınca herkesin bana bakması, bir şeyler fısıldaması beni rahatsız eder.

Marjinal Chat Siteleri

Marjinal sohbet başlıklı açılan bir çok chat sitesinin olduğunu google amca sayesinde öğrenmiş oldum. Yani bu tarz sitelerde tahmin ediyorum yetişkinlere yönelik sohbetler yapılıyor. Yetişkin chat veya random sohbetlerin bir tık üzeri muhabbetler döndüğüne dair çeşitli rivayetler var. Yani her türlü müstehcenlik içeren muhabbetler, ağzından salyalar akan, eli tenasül uzvunda gezen bir grubun buraları işgal ettiğini ve mesken tuttuğunu biliyorum. Fakat canlarsohbet.net sitemizde bu tür muhabbetlere kesinlikle izin vermiyoruz. Marjinal sohbet yapmak için burası uygun bir yer değil. Burası tamamen bir aile sitesi gibi hareket etmektedir. Marjinal sohbet konusunu yazmamdaki amaç ise, konu hakkında sizlerin dikkatini çekmek ve bilgilendirmektir.

karizma_ 236
Yorumlar

Hakkında bir yorum “Marjinal Sohbet

  1. İnsanlar böyle farklı dil kullanınca daha elit olacağını düşünüyorlar. Ben onu anladım.
    Marjinal olayim diye kendi kişiliğimizi baybetmeyelim.
    Emegine yüreğine kalemine sağlık karAq

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *