Samimi Sohbetler

Samimi Sohbetler

Samimi sohbetler veya içten konuşmalar konusu da nereden çıktı dediğinizi duyar gibiyim. Elbette bu konu durup dururken çıkmadı. Sunucumuzun ve sitemizin bu günlere gelmesinde katkısı bulunan Sunaz hanımefendinin ricasını kıramazdık. Kendisine bu günkü makalenin konu başlığını sorduğumda, samimi sohbetler ve samimiyetsiz sohbetler konusunu içeren bir makale yazmamızı istedi. Mutlaka onun da, samimi sohbetler konusunda düşündüğü bir çok şey vardı. Bunu anlamanın tek yolu makaleyi yazdıktan sonra, yorum bölümünde Sunaz hanımın düşüncelerini öğrenmekti.

Samimi Sohbetlerde Kinaye, İkiyüzlülük, Yalan, Dolan Olmaz

Konuşmak, bir şeyler söylemek hem basit, hem de ucuzdur. Fakat konuşmalarda samimi olmak oldukça ağır ve önemlidir. Bir başka ifadeyle “Dürüstlük En Güzel Politikadır”. Bu nedenle sohbet ettiğiniz insanlar bir yalanın kokusunu süratle alabilir. Samimi olmanız için sarfettiğiniz sözlerde dürüst olmalısınız. Yani konuyu toparlayacak olursak, sözleriniz ve yaptıklarınız birbiriyle örtüşmelidir. Ayrıca konuştuğunuz şeylerle yaptığınız eylemler uyumlu olmalıdır.

Dürüst ve samimi olmazsanız, başkalarının gözünde güvenilmez ve yalancı biri olmanız kaçınılmazdır. Dürüstlük, erdem, onur gibi nitelikleriniz mutlaka size olumlu olarak geri yansıyacaktır. Fakat kime karşı samimi ve dürüst olacağınızı mutlaka dikkatlice seçmelisiniz. Çünkü, bu samimiyet ve dürüstlüğünüz vicdan ve ahlaktan yoksun kişilerce suistimal edilip, aleyhinize kullanılabilir.

Samimi Sohbetlerin Özelliği

Sözlerinde, sohbetlerinde samimi olan bir insanın sesi de samimi çıkmaktadır. Fakat samimiyetinizi kanıtlamak için karşınızdaki kişi ile göz temasını kaybetmemeli, mimiklerinizi de kullanmalısınız. Ağzınızdan çıkan kelimeleri mutlaka akıllıca kullanın. Sözlerinizdeki samimiyete inandırmak için sesinizdeki vurguları da etkili bir şekilde kullanın. Yaşadığımız topluma şöyle bir baktığımızda; insanlar arasındaki samimiyetin gittikçe azaldığını üzüntüyle müşahade ediyoruz. Manevi değerlerine, dinine, ananelerine, yetiştirme özelliklerine bağlı yaşayan insanların yadırgandığını görüyoruz.

Toplumumuzda iyi değerlere sahip insanlar, hep kolay bir av olarak kabul edilmektedir. Özellikle sosyal platformlar ve chat siteleri içerisinde gezen samimi insanlar, kötü niyetlilerin kurbanı olabiliyor. Bu nedenle bir kişinin size karşı samimi olmasını asla sağlayamazsınız. Çünkü kontrol sizde değildir ve elinizde sihirli bir değnek yoktur. Karşınızdaki kişinin size karşı samimi olması gerekmektedir. Fakat karşınızdaki kişinin gerçekte nasıl bir zihniyette olduğunu bilirseniz, artık onunla konuşmanız gerekmiyor.

Samimiyetsiz Sohbetler Ve Davranışlar

Bizimle konuşan bir kişinin samimi mi, yoksa samimiyetsiz mi olduğunu anlamanın bir çok yolu vardır. Bu nedenle iç sesimizi dinlemeliyiz ve sezgilerimize mutlaka kulak vermeliyiz. Bir diğer yol ise, karşımızdaki insanı ne kadar tanıdığımızdır. Eğer onunla bir geçmişiniz varsa, onun samimiyetine dair bir çok delilimiz vardır. Mesela ev halkından anneniz, babanız, kardeşiniz, eşiniz, çocuklarınız bir şey söylüyorsa, onların samimiyetini kuvvetle derecelendirebilirsiniz. Fakat karşınızdaki kişi yabancıysa emin olamazsınız. Bu nedenle temkinli hareket etmekte fayda vardır. Samimiyetsiz kişiler, sohbet sohbet esnasında hep bakışlarını kaçırırlar. Gözlerini kısarlar, sağa sola bakarlar. Yüzlerinde hep sahte ve sinsi bir gülümseme vardır. Sorularınıza kaçamak ve kısa cevaplar verirler. Siz konuşurken sağa, sola, havaya bakarlar. Yüzünüze bakmamaya çalışırlar.

Ben şahsen, işim gereği binlerce insanla karşılaştım, onlarca sorguya katıldım. Yüzlerce insanla mülakat yaptım. Bu nedenle bir insanın samimi olup olmadığını bir kaç dakikada anlarım. Şimdi Sunaz hanım diyecekki, “Yahu KaRa Bir Gün de Kendini Övme”. Evet sevgili Sunaz, düşüncelerinde haklı olabilirsin. Fakat söylediklerimde hep samimi olmaya çalışıyorum. Evde, Köyde, Şehirde yaptığım bazı şeyleri sohbet sitesi içerisinde içtenlikle anlatmaya çalışıyorum. Kendimi gizleme gereği duymuyorum. Bir çoğunun yaptığı gibi, kendimi sizlere farklı göstermeye çalışmıyorum. Hep kendim olmaya çalışıyorum.

Chat Sitelerinde Samimi Sohbetler Yapılabilir mi ?

Sohbet sitelerinde duygu ve düşünceler yazılı metin yoluyla ifade edilir. Fakat yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı chat siteleri içerisinde samimi sohbetler yapmak pek mümkün değildir. Çünkü görmediğimiz bir insanın yazılarında samimiyet aramak akıl tutulmasıdır diyebilirim. Fakat, canlarsohbet.net içerisinde samimi gördüğüm bazı rumuzları belirtmeden geçemeyeceğim. Özellikle Sunaz, Şeker, Pamuk, KaRTaNeSi, Karizma_, KelebeKk, DaSs, DuDu, Can gibi rumuzların samimiyetine inandığımı belirtmek isterim. İsmini yazmadığım kişiler “Yahu KaRa Biz Samimi Değilmiyiz?” gibisinden alınganlık gösterebilirler. Fakat sizleri daha tam analiz edemedim. Analiz ettiğim taktirde sizler için de bir şeyler yazabilirim. Fakat alınmaca, gücenmece, kızmaca olmayacak. Makalenin sonuna gelmiş bulunmaktayım. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

karizma_ 119
Yorumlar

2 yorum bulunmaktadır. “Samimi Sohbetler

 1. OnCelikle Emeqine Saqlik KaRa Dai Konu ßaSliqi Can aLiCi Samimi inSanLardan Coq SamimiyetSizLer Ön Safhada Zaten 2 Sohbette Yada qoS TemaSinda anLaSilir.Samimiyet kuRacaqin inSanin SamimiyetSizlini AnLamaq Zor deqil Rabbim qerCeqteN Samimi inSanlarLa karSilaStirSin 2 yuSlulerden Uzaq TutSun SayqilaRimi SunuyoRum CanLar aiLeSi..

 2. Sevgili KaRa yazını dikkatle okudum.Diyebilirim ki en beğendiğim makalen olmuş.
  Öburlerini beğenmiyorum demek drgil bu ama.Sanki bu daha bir samimi ve içten olmuş.
  Gelelim konuya ben gerçekten neysem oyum burada. Bazı arkadaşlar inanmaya bilir kimseyi de inandırmak zorunda değiliz ve inanmak zorunda da değiliz.
  Ama insanın ne kadar samimi olduğunu ben anlıyorum yazılarından. Bazen öyle birsey oluyorki bir dk sonra başka bir şey deyip önceki dediğine ters düşebiliuorlar. Tabii kimsenin yüzüne vuracak halimiz yok .Gülüp geçiyoruz.
  Neyse burasi sanal olduğu için karşımızdaki kişi hep bir bilmece gibi çözmeye uğraş anca.
  Derim ki tanıdığınızı sandığımız kişiler reelde de kaç yıl sonra değişebiliyor . O halde burda da olabilir. Çok dikkatli olmak lazım ne kadar samimi .
  KaRa inanki sayfalar dolusu yazabilirim birde şu konu var.konusurken çok yakın davranmak sonrada gelen tepkilere kızmak onuda yazmak isterdim sma misafirim geliyor .
  Burda bitirmek zorundayım.
  Emegine yüreğine kalemine sağlık sevgili KaRa sevgiyle kal….

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *