Güzel Sohbet Etmek

Güzel Sohbet Etme Sanatı!

Güzel sohbet etmek, yeni yüzlerle karşılaşmak için ne kadar heveslisiniz veya meraklısınz. Ben şahsen 22 yaşından beri neredeyse Türkiye’nin bir çok yerini dolaştım. İşim gereği, bulunduğum yerlerde kısa zaman zarfında yüzlerce insanla tanıştım. Kendimi övmek gibi olmasın, bulunduğum yerdeki insanlarla çok çabuk kaynaşır ve güzel sohbet edebilirim. Dolayısıyla çabuk iletişim kurabilen biriyim diyebilirim.

Dolayısıyla hiç tanımadığınız birini telefonla aramak, ondan randevu almak, daha sonra tamamen yabancı birisiyle herhangi bir iş yapmak için güven uyandırmak. Kazanılan güven sonrasında onu ikna etmek ve uzun süreli dostluklara imza atmak çok önemlidir. Bir çok insan için bu süreç zorlu gelebilir. Hatta bazıları bunu düşünürken sıkıntıdan terleyebilir. Tüm bunları yapabilmek için elbette kendimizi geliştirmiş olmamız lazımdır. Aynı zamanda hangi yeteneklerin bizde üstün olduğunu fark etmiş olmamız gerekir.

Seviyeli Sohbet Etmek İçin Farkındalık

Yukarıda da bahsettiğim gibi gençlik dönemimden bu güne kadar, yeni insanlarla tanışıp toplum için var olabilmeyi, onlarla muhabbet etmeyi, onların ilgisini çekmeyi öğrendim. Fakat çevremdeki insanlara baktığımda ilk başlarda hep çekimser, ürkek, pısırık, temkinli davranıyorlar. Daha sonra yavaş yavaş muhabbete  dalıyorlar. İnsanoğlu yaratılışından itibaren güven duymayan bir canlıdır.

Vücudumuzun en önemli organı olan beyin, bizi korumak için programlanmıştır. Bu nedenle her yeni olay, gizemli şeyler, farklı hareketler, duruşlar, jestler, mimikler bilinçaltını tetikleyerek koruma içgüdüsünü devreye sokar. Dolayısıyla karşımızdaki kişiye hemen teslim olup güvenmeyiz. Onlara hemen açılıp sırlarımızı vermeyiz. Çok özel konularda konuşmak için uzun süreli beraberliklere ihtiyacımız vardır. Fakat insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik, düşünmek, duygularını, dürtülerini kontrol altına almasıdır.

Kendi hayat felsefem açısından bakacak olursam, insanların temelde iyi olduğuna inanırım. Fakat bazen içgüdülerim ve başımdan geçen hadiselerden dolayı her insana aynı oranda güvenmem. Hemen ilk tanıştığım kişiyle özel meselelerimi şak diye ortaya dökmem. Güzel sohbet ayrı bir şeydir, patavatsız ve dengesiz olmak apayrı bir şeydir. Benim de sizlere nacizane tavsiyem. Güzel konuşun ama daha ilk kez karşılaştığınız kişiye de ailenizle, kendinizle ilgili özel şeyleri uluorta anlatmayın.

Her insanın davranışını belirleyen duygu ve düşüncelerdir. Bir acemi er önyargı ile hareket ederse komutanıyla diyalog kuramaz. Aynı şekilde bir hasta da doktoruyla irtibat sağlayamaz. Burada bir etki ve tepki meselesi vardır. Siz nasıl davranırsanız, karşınızdakinden de aynı oranda karşılık bulacağınız aşikardır. Güzel sohbet etmek için ilk karşılaşmadaki “Günaydın”, “Merhabalar”, “Nasılsınız”, “İyi Günler”, gibi nezaket içeren ifadeler ve güleryüz önemlidir. Bir karış suratla, öfkeden süzülmüş ve kısılmış gözlerle dünyanın en iyi insanı bile olsa iletişime geçmek istemez. Bu nedenle olumlu ve pozitif bir dil, duruş, jest-mimik kullanmaya gayret edin. Sohbet odaları olarak güzel konuşma üzerine bir şeyler yazmaya çalıştık. Başka bir makalede görüşmek dileğiyle….

KaRa 26

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *