Canlar Sohbet Edelim

Canlar sohbet edelim, candan canlı muhabbet yapalım. “Sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz” Bu sloganla sohbetime başlıyorum.

Canlar Sohbet Edelim

Anadolunun çeşitli yerlerinde yaşayan medeniyetin siz değerli sakinleri. Canlar chat sitesinin daimi müdavimleri sizleri candan selamlıyorum. Yaşadığımız şu zor ve sıkıntılı zamanlarda yeniden birbirimizle iletişime geçmeye, karşılıklı hal hatır sormaya mecburuz. Cenab-ı ALLAH’ın Hucurat suresi 49/1’nci ayetinde belirttiği gibi: “Müminler Ancak Kardeştir”. Dolayısıyla kişinin ırkına, rengine, cinsiyetine bakılmaksızın, beşeri hayatta tüm insanlar kardeştir. İslami literatürde ise, kardeşlik kardeşlik bundan biraz daha fazla mana taşımaktadır. Çünkü islam kardeşliğinde ilahi inayet ve Rabbani hidayet mevcuttur.

Canlar Sohbet Edelim, Candan Önce Canan

Genel olarak İslam tarihine, özel olarak Anadolu kültürüne bakacak olursak; “Candan Önce Canan” örneklemelerine sıklıkla rastlamaktayız. Dolayısıyla buradaki asıl anlatılmak istenen, dost sayısının çoğaltılması yönündedir. Fakat günümüzde ne denli kısır döngülerle karşı karşıya kaldığımızı görüyorsunuz. Çünkü evlerimizin hacmini büyüttüğümüz halde, çekirdek ailemizi küçülttük. Ekonomik yönden belki daha iyi seviyeye geldik ama, birbirimizle didişip durduk. Teknoloji o kadar ileri seviyeye gittiki, denizde, havada, karada istediğimiz yere ulaşmak artık sıradanlaştı.

Fakat ne yazık ki, dostça, kardeşçe yaşamayı beceremedik. Çünkü; zamanı hızlı tüketiyoruz, sevdiklerimize zaman harcamıyoruz. Her şeye çok çabuk sinirleniyoruz. Gece geç saatlere kadar oturuyoruz, sonra yorgun argın kalkıyoruz. Elimizdeki son teknoloji cep telefonlarına, yakınlarımızdan daha fazla vakit harcıyoruz. Bunların daha da ötesinde, az okuyoruz, yakınlarımızla sohbet etmeyi ihmal ediyoruz. Daha da önemlisi hamd ve şükür etmiyoruz. Geldiğimiz bu noktada birebir muhabbetler yerine sanal chat siteleri içerisinde daha fazla zaman harcıyoruz. Dolayısıyla internet üzerinden kurulan sahte sanal dostluklara daha çok itibar ediyoruz.

Hal böyle olunca, yüz yüze geldiğimiz insanların yüzüne bakmıyoruz. Onlarla konuşmadan geçip gidiyoruz. Uzun süren otobüs, vapur, tren, uçak gibi seyahatlerde yanımızda oturan yolcu ile tanışma, hal hatır sorma gereği bile duymuyoruz. Tüm bunların sonucunda vardığımız nokta şu; Mülk alemine tapıyoruz, lakin Meleküt alemini savsaklıyoruz. Çünkü yaşadığımız ve adına “Modern Hayat” dediğimiz bu yaşantı, dikkatimizi dağıttı

Gönlümüzü farklı istikametlere çevirmeye başladık. Bunun sonucunda cinayetler, intihar vakaları, vesvese, korku, endişe, yalnızlık, çaresizlik gibi olaylar artmaya başladı. Halbuki; bizler bunları kesinlikle haketmedik. Birbirimizin dert ve kederleriyle ilgilenmek yerine, tam tersi yaraların üzerine tuz basmaya çalıştık. Sevgili okuyucularım; vakit geçmeden birbirimizi selamlayalım. Çünkü; selam alıp vermek iletişim kurmanın ilk anahtarıdır. Uzaklardan sesi duyulan Yunus Emre; “Gelin Tanış Olalım, İşi Kolay Kılalım” derken kardeşliğin, dostluğun önemine vurgu yapmaktadır. Yine çok önemli isimlerden Hacı Bektaş-ı Veli Hazretleri; “Gelin Canlar Bir Olalım” çağrısıyla yabancı olanları tanışmaya, bilişmeye, selamlaşmaya ve kardeşliğe davet etmektedir.

Sevgili kardeşlerim, değerli canlar; hepimiz aynı halının desenleri, aynı sazın telleri, gökkuşağının farklı renkleri gibiyiz. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Benzer Konu Başlıkları

KaRa 10

İlk yorum yazan siz olun.

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *