Alıngan İnsanlar

Alıngan İnsanlar Hakkında Beyin Fırtınası

Alıngan insanlar analizine başlamadan önce bu konunun neden chat sohbet sitesinde kaleme alındığını merak edenler mutlaka olacaktır. Uzun yıllardır sohbet sitelerinin tozunu yutmuş bir insan olarak buraya gelen insanların bir çoğunun alıngan olduğunu fark ettim. Aslında özeleştiri yapmak gerekirse, ben de biraz alıngan olduğumu söyleyebilirim. Evvelsi gün çok değerli bir arkadaşımızla (rumuzu bende kalsın) alınganlık üzerine kısa bir atışmamız olmuştu. Hah dedim KaRa efendi sana bir makale konusu daha çıktı. Hemen sabahın 7’sinde konuyu yazmaya başladım.

Alıngan İnsanlar

Alıngan İnsanlar

Alıngan Nedir ? Alıngan İnsan Özellikleri Nelerdir ?

Alınganlık aşırı hassasiyet demektir. Yani karşınızdaki kişinin kendi öz benliğine güveni eksik olduğundan, kendisine yöneltilen tenkitlere aşırı tepkiler verir, adeta çemkirir. Bu tür kişiler duygusal açıdan oldukça kırılgandır. Yanlış anlasılmasın sakın, ben burada sadece alıngan insanları yargılamak veya suçlamak için bu makaleyi kaleme almıyorum. Hayatımızın her alanın da hepimiz mutlaka bir şeylere alınmışız, söylenen sözlere içerlemişizdir. Hatta daha da ileriye giderek alınganlığı kin ve nefret ile pekiştirerek o kişinin üzerine kırmızı kalem çekmişizdir.

Makalemizin devamında alıngan insanları anlamaya çalışıp, çeşitli sorularla analizimize ve açıklamalarımıza devam edeceğiz inşallah.

Alıngan İnsanlara Bazı Sorular

 1. İnsanların tutum ve davranışlarında genellikle art niyet arıyor musun ?
 2. İlişkilerinde çabuk kırılır mısın ? Çabuk mu küsersin ?
 3. Sana yapılan tenkitlerde hemen gücenip savunma durumuna geçer misin ?
 4. Yaşadığın ilişkilerde incindiğin konular kafanı sürekli meşgul eder mi ? Bu düşünceleri atmak için zorlanıyor musun?
 5. Seninle ilgili şaka yapılmasına tahammül edebiliyor musun ?
 6. Seni kıran, inciten birini sen de incitmek istiyor musun ?
 7. Seni kırdıklarında o ortamı hemen terk etmek istiyor musun ?
 8. Kişisel ve sosyal ilişkilerinde reddedildiğinde kendini değersiz hissediyor musun ?
 9. Sana birisi bir şey söylediğinde bunu şahsi algılıyor musun ?
 10. İnsanlar acaba benim hakkımda ne düşünüyor diye zihnini meşgul ediyor musun ?
 11. Karşındaki insanın zihninden geçenleri okumaya, anlamaya çalışıp kendince bir takım sonuçlar çıkarmaya çalışıyor musun ?
 12. İnsanların şahsınla alakalı yaptıkları yorumları ve eleştirileri genellikle suçlama veya tehdit olarak algılıyor musun ?
 13. Yaşadığın ilişkilerde şüpheci misin ?

Geldik zurnanın zırt dediği yere yani konunun en can alıcı noktasına. Yoksa bizim zurnayla ve zırt dediği yerle ne işimiz olabilir.

Yukarıda alınganlık testimizi çözmek için bir takım sorular yönelttim. Eğer bunlardan bir veya birkaçı siz de varsa, gözünüz aydın olsun alıngan insanlar zümresine siz de dahil oldunuz. Bu alınganlık bana göre ruhi bir hastalıktır. Binlerce insanla karşılaştım, Türkiye’nin bir çok vilayetini gezdim dolaştım. Alıngan insanların sayısının oldukça fazla olduğunu gözlemledim.

Bu insanlarla sağlıklı bir iletişim ve arkadaşlık kuramadım. Çünkü bir çoğunun alınganlık yanında daha ciddi olan psikiyatrik sorunlarının olduğunu gördüm. Bunlar endişe, depresyon, narsistlik, becillik, egoistlik ve hatta paranoid şizofrenlik gibi. Şimdi bazılarınız diyecek ki yahu KaRa başımıza doktor kesildin, insanlara hemen teşhis koyuyorsun. Değerli arkadaşlar bazı şeyleri bilmek ve anlamak için arif olmaya veya doktor olmaya gerek yok. Ben de kendi çapımda yarım doktor sayılırım.

Alıngan İnsanlara Bazı Tavsiyeler

Öncelikle insan kendi kendini kontrol edebilmeli, bu kontrol şekline otokontrol sistemi diyoruz. Yani insanın sürekli kendini kontrol etmesi, kendine hakim olması demek. Eğer ilişkilerinizde hassasiyet, kırılganlık yaşıyorsanız, başkalarını suçlamak yerine önce kendine dönmen, bu hassasiyetin nedenini kendinde araman gerekir. Yani bu davranış şeklinin köklerini kendinde arayıp sorgulayacaksın.

Alıngan İnsanlarla İlgili Bir Örnek (Tamamen Kurgudur)

Fatma orta yaşlarında bir insandır. Sadece sırdaşım dediği yakın arkadaşı dışında diğer insanlara karşı oldukça mesafelidir. Yaşadığı ilişkilerde ona yöneltilen yorum ve tavsiyelere karşı oldukça alıngandır. Kendisine yapılan şakaları, eleştirileri bir utanç gibi hisseder ve derinde yaşar. Fatma çocukluğunda da alınganlık ve aşırı hassasiyet durumlarına aşinadır. Çünkü, annesine hoşlanmadığı bir şey söylediğinde, annesi ondan uzaklaşıp anında savunma pozisyonuna geçerdi. Fatmanın annesi ona iyi bir çocukluk yaşatmamıştı. Sürekli kırılgan, alıngan, sinirli, her şeye kusur bulan, ince eleyip sık dokuyan bir kadındı. Geçmiş olayları sürekli hatırlayıp her fırsatta temcit pilavı gibi Fatma’nın önüne koyması nedeniyle Fatma ergenlik çağında ona oldukça öfkeliydi.

Bu öfke ve kırılganlık birleştiğinde Fatma hep kusurlu olduğunu, yeteri kadar güzel ve akıllı olmadığını düşünür ve utanç girdabına girerdi.

Alınganlığın Üstesinden Gelmek İçin Yapılacak İşler

Alındığınız, kırıldığınız durumları mutlaka bir yere kaydedin. O anda yanınızda kim vardı? Sizi ne incitti? Düzenli olarak notlarınızı alın. Bu vesileyle sizi nelerin incittiğini görme ve yakalama şansınız olacaktır.

Alındığınız ve incindiğinizde bu durumlara ne mana verdiğinizi tespit etmeye çalışın. Alındım çünkü, (bana saygı duymuyor, beni enayi yerine koyuyor, bana kötü niyetli yaklaşıyor, beni aşağılıyor v.b.)

Gelişen olaylara karşı tespit ettiğiniz düşünceleri iyice sorgulayın. Gerçek anlamda bana saygı göstermediği, beni enayi yerine koyduğu, benimle dalga geçtiğine dair delillerim var mı?

Zihninizden geçen düşüncelerin aksi durumlarını yani iyi yönlerini düşünmeye çalışın. Aslında alınganlık gösterdiğiniz kişinin size ne kadar saygılı davrandığını, size değer verdiği anları düşünmeye çalışın.

Peki bu olaylara karşı sizin yorumlarınızda, düşüncelerinizde hatalar var mı? Elinizde yeterli done olmadan karşı tarafın beynini okuma, keyfi ve şahsi sonuçlara varma gibi çarpık düşüncelerle hata yapmış olabilir misiniz?

Neden Kusurlu Olduğunu Düşünüyorsun ?

Kusurlu olduğunuzu düşündüren hatıraları sağlıklı ve yetişkin bir birey gibi yeniden ele almaya çalışın. Örneğin okulda kilolu olmanızdan dolayı arkadaşlarınız size şişko, obez v.s. söyleyip alay ettilerse, bu sizin kusurlu değil akran zorbalığı ile karşı karşıya kaldığınızı ispatlar.

Hassas olduğunuz konuları duygusal seviyede anlamaya gayret gösterin. Hep başkalarıyla mukayese edilen, kusur bulunan, ötekileştirilen, dalga geçilen çocuk tarafınızın duygularını, karşılanmamış gereksinimlerini hissederek onunla şefkatli bir bağ kurun.

Alıngan çocuk tarafınıza sağlıklı bir birey olarak destek vermeye çalışın.

Geçmişte, küçük yaşlarda yaşadığınız hassas durumları, alınganlıklarınızı tetiklemiş (anne, baba, arkadaş, kardeş v.b.) insanlara olan nefretinizi hissedin. Bu nefretinizi postaya verilmemiş mektuplara yazarak içinizden çıkmasını sağlayın.

Hayatınızın her aşamasında sizi destekleyen, şefkat ve sevgi gösteren insanlarla ilişkiler kurun. Sürekli kusur arayan, eleştiren, kibir ve gurur abidesi insanlardan uzak durun.

Alındığınızda, kırıldığınızda, incindiğinizde bunu kendi iç dünyanızda yaşamayın. Uygun bir anda neden alındığınızı karşı tarafa saldırmadan izah etmeye çalışın. Ondan beklentilerinizi, sizi neyin kırdığını mutlaka söyleyin.

Çocukluk döneminde geçirdiğiniz hassas durumları mutlaka güvendiğiniz kişilere söyleyin. Ağzı gevşek insanlara şahsi ve mahrem bilgilerinizi kesinlikle açıklamayın. Yoksa yıllardır sır diye sakladığınız ne varsa, size silah olarak geri dönecektir.

Evet sevgili arkadaşlar, alıngan insanlarla alakalı yukarıda anlattıklarımız tamamen gerçek hayata yönelikti. Bir de kısa ve öz olarak chat sitelerinin müdavimi olan insanları ele almak gerekirse durumun oldukça vahim olduğunu söyleyebilirim. Yaptığım araştırma ve analizler neticesinde sohbet sitelerine takılan insanların çoğunluğunun içine kapanık, kırılgan ve hassas bir yapıya sahip olduğunu fark ettim. Tabi bu nacizane benim tespitim, katılıp katılmamak elbette sizlerin takdiridir.

İnsanlar buralarda yazılı chat vasıtasıyla birbirini anlamaya çalışırlar. Bu aslında son derece zor bir olaydır. Çünkü gündelik hayatta kişinin kaşına, gözüne, vücut diline, jest ve mimiklerine bakarak anlamak bile oldukça zor iken, yazıyla kendini ifade etmeye çalışan birini anlamak imkansızdır. Sadece benim gibi satır aralarındaki detaylara dikkat ederek karakter analizi yapanlar müstesna. Şimdi diyebilirsiniz ki yahu KaRa sen de her fırsatta çingenenin eşeğini methetmesi gibi kendini methediyorsun!. Ne yapayım arkadaşlar benim de şeklim şemalim bu 🙂

Neyse konuyu çok fazla uzattık, alıngan insanlarla alakalı sizler de bir şeyler yazmak isterseniz lütfen yorum bölümünden bize ulaşın. Aziz mübarek cuma gününüzü kutlar, ailenizle ve sevdiklerinizle mutlu günler dilerim.

karizma_ 287
Yorumlar

5 yorum bulunmaktadır. “Alıngan İnsanlar

 1. Selamlar kaRa yine çok güzel bir konuya değinmiş şimdi bu yazının aleyhine bisey yazsam alıngan olurmuyum diye düşündüm bir an. Sonra düşündüm 13madde olarak siralamis olduğu soruların hiçbiri bende yok çok şükür.Ama insanız illaki o iki saatten birine denk geliniyor. Güzel araştırmacı düşündürücü vede insanin kendini sorgulayıp tanıyabileceği bir yazı olmuş .Fatma meselesine gelince bunda Fatmanin suçu ne?Hatta annesine öyle bir anne elinde yetişmiştir suçu ne? Hepimizin genlerimizden gelen bir takım özellikleri vardır. Önemli olan olumsuzlukları asgariye indirebilmek…. Emegine yüreğine kalemine sağlık tebrik ediyorum.

 2. Sanirim hepimizin az yada cok sorunu bu. Egolarimiz o kadar siskin ki, bu yuzden o devlesmis benligimizi asip, baskalarini sevemiyor alinganlik yapiyor gercekleri kabul edemiyor guvenmekte zorlaniyoruz. Ne bize gelenleri fark edebiliyoruz, ne de bizden gidenleri.. Bazi seyler darmadagin edilerek duzeltilir. Once boyunu asan o guven duvarlarini yikmaliyiz.. Cok degil, gerektigi kadar guvenmeliyiz kendimize. O zaman yikilidigimizda sasirmayiz halimize. Ayaga kalkabilecek gucu zaten hazirlamisizdir onceden. Hep bir basaramam ihtimali tanimisizdir kendimize. Cunku yalnizca kendine asiri guvenenler, muhtemel bir firtina icin hazirlik yapmazlar. Ve suruklenirler sonrasi da malum alinganlik. Nedenini sormayiz bunun , kim hakli kim haksiz demeden ya illede ben iddiasinda oluruz yada alinganlik yapip kosemize cekiliriz. Bana hayat gulmeyen bir baht icin aglamamayi ogretti. Birde alinganligin hic bir sey vermedigini. Kahkaha aramakla omru gecirmek alinmak darilmak illede ben demek yerine gulumsemeyi deniyelim bence. oyle inaniyorum ki bu bizi daha da mutlu edecek.. Sevgili Kara kalemine yuregine saglik. Alinganlik yerine gulenlerden zor da olsa mutlu bilincli yasiyanlardan olma umidiyle..

 3. Slm Kara teşekkürederim yine güzel bir konuyu paylaşmışsın alınganlık her insanın yapısında vardır bu yapı bende var ben çok duygusal olduğumda sevdiğim insanlar tarafından çok üzülen olmusumdur insaniz duygularımız iletişim kurduğumuz insanlar tarafından üzülürüz ben hep zarar gören taraf olmusumdur alıngan insanlar hassas olduklarından hep zarar gorurler cokmu iyi birsey tabikide değil zararir kendimize veriyoruz o yüzden insanlar iletişim kurarken konusurken çok dikkat edilmesi gerekir burada sohbet ediyoruz zaman geçiriyoruz stres atmaya geliyoruz o yüzden insanlara karşı konuşmalarımız dikkat edersek guzel olur benim bu konuda çok yazmak isterdim yazmak bitmez kelimelerimiz bu konuyla ilgili söyleyeceklerim bu kadar teşekkürederim

 4. Mrb kara teşekkürederim oncelik bu güzel konu için bende bu konuyla ilgili duygularim dökmek isterim her insan gibi bende alınganlık vardır insaniz sevdiklerimiz tarafından yapılanlara üzülür kırılırız ben bu konuyla ilgili hep ince olunması gerektiği düşünüyorum

 5. slmlar Kara yine süper bi konuya değinmişsin kutlarım
  ewet alınganmıyım yerine göre sabrım çok yerine göre patlarım ama bu değildir ki incir çekirdeği kadar bi olay için alınmam ta ki haksız yere üstüme gelinirse bu son nokta der bitiririm bu yapım gereği mi sonradan mı oldu bilemem ama haksızlık karşısında hele de ispat edemiyorsam kendimi sorgularım ben nerde hata ettim diye bulamıyorsam bu seferde alındığım insana tepkimi gösteririm ve hayatımdan çıkarırım bu huyumu seviyormuyum tabi ki hayır ama genlerimde asilik var sanırım bende ya siyahtır yada beyaz ortası mevcut değil malesef bu benim işte saygılar…

Cevap bırakın
Gerekli alanlar işaretlenmiştir. *